Rozvolnění si musíme zasloužit. V tuto chvíli bychom si měli nechat zajít chuť, říká Milan Kubek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 3. 2021

V současné době rozvolňovat není cesta dobrým směrem. Tak vnímá vývoj epidemie prezident České lékařské komory, která podle něj brzdí jen minimálně, navíc se méně testuje. "Rozvolnění si musíme nejprve zasloužit a buď budeme žít delší dobu s mírnějšími protiepidemickými opatřeními, nebo to zvládneme rychleji, ale za cenu přísnějších opatření," hodnotí současnou situaci Milan Kubek (53).

Ve čtvrtek mírně klesl počet hospitalizovaných s covidem-19. Od pondělí do středy se držel kolem 9000, zatímco ve čtvrtek bylo hospitalizovaných podle statistik 8675, z toho 1940 ve vážném stavu. Ministerstvo ale počty hospitalizovaných za předchozí dny opakovaně zpětně navyšovalo, a to až o několik stovek. Statistiky ministerstva navíc nezahrnují pacienty, kteří po dvaceti dnech nevykazují příznaky covidu-19. 

"Na jakékoliv rozvolňování bychom si měli nechat zajít chuť. Pokud epidemie brzdí, tak naprosto neznatelně. Pokud máme méně případů ve stejný den jako před týdnem, ale udělali jsme méně testů, tak rozdíl je daný tím, že se méně testuje," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf lékařské komory s tím, že rozvolnit opatření rovná se tomu, že epidemie se dostane opět mimo kontrolu.

"Rozhodně bych varoval před optimismem a je škoda, že vláda neměla odvahu na několik dnů fabriky zavřít, protože pokles nových případů by nastal mnohem rychleji. Obecně platí, že čím jsou opatření méně striktní a pokud se nedodržují, tím déle bude kritická doba trvat," zdůraznil Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

V současnosti jsou počty obsazených lůžek v nemocnicích vyšší. K dnešnímu ránu bylo v celé zemi, podobně jako v minulých dnech, podle ministerstva volných jen 12 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče (JIP) a anesteziologicko-resuscitačních odděleních (ARO) a 24 procent standardních lůžek s kyslíkem.

"Rozvolnění si musíme nejprve zasloužit a buď budeme žít delší dobu s mírnějšími protiepidemickými opatřeními, nebo to zvládneme rychleji, ale za cenu přísnějších opatření. Vnímám tady určitou nespravedlnost v tom, že náklady na zvládání epidemie nese jen část společnosti. Zdravotnictví je před zhroucením a nemůže poskytovat péči, jakou by pacienti chtěli, kultura neexistuje, děti nechodí měsíce do školy, služby a drobné podnikání jsou měsíce zavřené, jen do továren nadále dojíždí za prací 1,5 milionu lidí. Když se na epidemii nepodílíme všichni. Před rozvolňováním bych varoval," dodal pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Od neděle zpomaluje ve srovnání se stejnými dny předchozího týdne nárůst počtu případů nákazy koronavirem. Právě čtvrteční zpomalení bylo zatím nejvýraznější, když byl počet nově nakažených o zhruba 3500 nižší než předešlý čtvrtek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.