Rozvolnění všech opatření je možné, říká ministr Adam Vojtěch. Má to ale jednu podmínku

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 9. 2021

Proti nemoci covid-19 jsou lidé v Česku od konce loňského prosince očkováni. Za celou dobu zdravotníci podali přes 11,73 milionu dávek vakcín a plně naočkováno bylo téměř 5,9 milionu lidí. To ale stále není dostatečné číslo, které by navodilo kolektivní imunitu a Česká republika by se dostala do stavu, že může žít bez opatření v souvislosti s šířením onemocnění covid-19. "Pokud se podaří vysoká proočkovanost u nás stejně jako v Dánsku, není důvod opatření držet," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu zdravotnictví Adam Vojtěch (34).

V poslední době tempo očkování zpomaluje - zatímco v červnu či červenci se denně očkovalo přes 100.000 lidí, během srpna klesly denní počty na desítky tisíc a v posledních týdnech se počítají v řádech tisíců. A právě očkování je jedinou účinnou zbraní v boji s epidemií.

"V tomto bych chtěl znovu připomenout to, abychom se mohli vrátit do běžného stavu, je nutná vysoká proočkovanost. Jsme na tom lépe než v loňském roce a čím vyšší proočkovanost bude, tak bezpečnější prostředí bude nejen pro jednotlivce, ale pro všechny. Tady není možné polevit. V současnosti se podávají třetí dávky vakcíny a nesporně se chceme dostat do situace, jaká je v Dánsku. Řada odpůrců očkování poukazuje na Dánsko, že rozvolnilo, ale důležité je si říct, proč rozvolnilo všechna opatření. Protože tam je vysoká proočkovanost. A pokud se toto podaří, není důvod opatření držet, v této situaci zatím ale nejsme a je jen na nás, jak rychle se do takové situace dostaneme," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, že rozvolnění všech opatření závisí na tom, jak lidé budou přistupovat k očkování.

Dánsko před necelými dvěma týdny jako první stát Evropské unie po 548 dnech zrušilo všechna opatření proti šíření koronaviru v běžném životě. Podle místních úřadů si to země může dovolit díky vysoké proočkovanosti. Agentura AP ale uvádí, že omezení stále platí pro vstup do Dánska ze zahraničí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.