Reklama:

Rozvolnění všech opatření je možné, říká ministr Adam Vojtěch. Má to ale jednu podmínku

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 9. 2021

Proti nemoci covid-19 jsou lidé v Česku od konce loňského prosince očkováni. Za celou dobu zdravotníci podali přes 11,73 milionu dávek vakcín a plně naočkováno bylo téměř 5,9 milionu lidí. To ale stále není dostatečné číslo, které by navodilo kolektivní imunitu a Česká republika by se dostala do stavu, že může žít bez opatření v souvislosti s šířením onemocnění covid-19. "Pokud se podaří vysoká proočkovanost u nás stejně jako v Dánsku, není důvod opatření držet," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu zdravotnictví Adam Vojtěch (34).

Reklama:

V poslední době tempo očkování zpomaluje - zatímco v červnu či červenci se denně očkovalo přes 100.000 lidí, během srpna klesly denní počty na desítky tisíc a v posledních týdnech se počítají v řádech tisíců. A právě očkování je jedinou účinnou zbraní v boji s epidemií.

"V tomto bych chtěl znovu připomenout to, abychom se mohli vrátit do běžného stavu, je nutná vysoká proočkovanost. Jsme na tom lépe než v loňském roce a čím vyšší proočkovanost bude, tak bezpečnější prostředí bude nejen pro jednotlivce, ale pro všechny. Tady není možné polevit. V současnosti se podávají třetí dávky vakcíny a nesporně se chceme dostat do situace, jaká je v Dánsku. Řada odpůrců očkování poukazuje na Dánsko, že rozvolnilo, ale důležité je si říct, proč rozvolnilo všechna opatření. Protože tam je vysoká proočkovanost. A pokud se toto podaří, není důvod opatření držet, v této situaci zatím ale nejsme a je jen na nás, jak rychle se do takové situace dostaneme," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, že rozvolnění všech opatření závisí na tom, jak lidé budou přistupovat k očkování.

Reklama:

Dánsko před necelými dvěma týdny jako první stát Evropské unie po 548 dnech zrušilo všechna opatření proti šíření koronaviru v běžném životě. Podle místních úřadů si to země může dovolit díky vysoké proočkovanosti. Agentura AP ale uvádí, že omezení stále platí pro vstup do Dánska ze zahraničí.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: