Rozvolňovat se musí opatrně, říká Milan Kubek. Popsal, jaký dopad by měla 5. vlna epidemie
Denní počty nově prokázaných případů nákazy covidem-19 klesají již několik týdnů. Od začátku dubna jich je 83.000, zatímco za prvních 26 březnových dní to bylo 271.000, tedy více než třikrát tolik. Dubnovým denním maximem je 7051 případů za den, v březnu to bylo 16.777. V současnosti je zřejmé, že epidemie brzdí a pomalu začne docházet k rozvolnění vládních restrikcí. "Musíme k rozvolnění přistupovat obezřetně, aby nedošlo k tomu, že se pokles úplně zastaví," upozornil pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53), podle nějž by vzedmutí 5. vlny epidemie bylo velmi závažné.
Zpomalování šíření koronavirové epidemie v Česku se projevuje také v nižším zatížení zdravotnického systému. V nemocnicích bylo v pondělí 3198 pacientů s covidem, o 1100 méně než před týdnem. V těžkém stavu bylo v pondělí 685 pacientů s covidem, v mezitýdenním srovnání o 225 méně.
V celém Česku bylo k úternímu ránu volných téměř 30 procent standardních nemocničních lůžek s kyslíkem z celkového počtu. Pro covidové pacienty jich bylo vyhrazených 2008. Ze čtvrtiny jsou neobsazená lůžka s umělou plicní ventilací.
V případě, že by došlo k masivnímu rozvolnění, existuje riziko, že by se epidemie opět dostala mimo kontrolu. "Pravděpodobně se po rozvolnění pokles nových případů zpomalí. Musíme k rozvolnění přistupovat obezřetně, aby nedošlo k tomu, že se pokles úplně zastaví. Pokud by k tomu došlo, znamenalo by to, že máme problém a musíme na to ihned reagovat. Případné otálení by nás mohlo uvést do další vlny epidemie, která by patrně nebyla tak drtivá jako ty, kterými jsme si prošli, ale rozhodně by nám pokazila léto. Mohla by potrápit zdravotnictví a přivodit několik tisíc mrtvých. Je potřeba být velmi opatrní a nesmí se to přehnat," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory případný dopad další vlny epidemie.
Na 100.000 obyvatel připadá v Česku 156 nových případů nákazy za posledních sedm dní. Mezi regiony jsou ale velké rozdíly. Zatímco v okrese Vsetín, kde se epidemie v současnosti šíří nejrychleji, je to 304 případů na 100.000 obyvatel za týden, na Chebsku 26. Kromě Vsetínska se infekce nejrychleji šíří ještě na Zlínsku a Prachaticku, kde připadá 295, respektive 288 nově potvrzených případů na 100.000 obyvatel za sedm dní.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.