Reklama:

Rozzlobený Andor Šándor se nechce stát občanem třetí kategorie. Odsoudil, že politici kvůli očkování nepřipouští diskuzi

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 12. 2021

Bezpečnostní expert a generál v záloze Andor Šándor (64) prodělal covid a má dvě očkovací dávky. Přesto bude muset jít na další, jinak mu vyprší certifikát o tzv. bezinfekčnosti. Pochopitelně je velmi naštvaný a není sám. "My jsme úspěšně resuscitovali bolševické heslo, že kdo není s námi, je proti nám. To je naprostá resuscitace tohoto blábolu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz a ostře zkritizoval přístup vlády k řešení koronavirové krize.

Reklama:

Pane generále, máte dvě očkovací dávky, prodělal jste covid a máte vysokou hladinu protilátek. Nyní jste se velmi rozzlobil na svém facebookovém profilu, že když si v březnu nenecháte dát další očkovací dávku, tak spadnete mezi občany, kteří se nemohou prokázat certifikátem o tzv. bezinfekčnosti a nebudete moci vyrazit do divadla či do restaurace. Vidím na vás, že jste velmi naštvaný a musím se zeptat, co přesně vás tak rozohnilo?

Víte, vláda úplně zapomněla, že občané této země jsou jejími partnery, nikoliv objekt pro strašení a šíření často protichůdných informací. Před měsícem, kdy už tady byl zase problém, ministr zdravotnictví Vojtěch řekl, že kdo má dvě očkovací dvě dávky a prodělal covid-19, pro něj epidemie skončila. Za měsíc to neplatí. Měli by si rozmyslet, co říkají. Jak jim nyní máme věřit, že třetí dávka je fajn, že to vyjde? Stále odmítají protilátky a jsou lidé, kterým protilátky neklesají, mně za těch šest měsíců neklesly. Nechápu, proč bych si měl do sebe nechat vrazit další dávku.

Reklama:

Většina lékařů a expertů ale říká, že ta třetí očkovací dávka pomůže...

Mám dost přátel mezi lékaři, v medicíně a mezi doktory platí, že nebudete mít absolutně jednotný názor na danou problematiku, ale musíte se sejít, o problému debatovat a dojít k nějaké shodě. V té debatě ale nemohou být jen ti, kteří »troubí« jeden názor, musí tam být i ti, kteří mají jiný názor. Tak vzniká vědecká diskuze, jinak je to monopol na názor, který tady vidíme. Považuji za naprosto nehorázné, že jsem nucen se povinně očkovat, přestože jsem vyhověl úplně všemu. Nebyl jsem antirouškař ani antivaxer, ale pokud si nyní nedám třetí dávku, tak se dostanu mezi odpírače a budu s nimi vlastně na stejné lodi.

Asi se shodneme, že během koronavirové krize na sebe naráží vědecké výzkumy a politická rozhodnutí. Do toho vstupuje ještě etika, právo a také byznys. Vláda také připouští, že se inspirovala tím, jak se to dělá v Izraeli, Rakousku či v Německu...

Ursula von der Leyenová, která ve funkci ministryně obrany zlikvidovala Bundeswehr více, než maršál Žukov zlikvidoval Hitlerův Wehrmacht, není pro mě žádnou autoritou, která bude k něčemu vyzývat. Je přeci evidentní, že ti politici už blázní. Hysterická reakce Borise Johnsona na jihoafrickou variantu viru je také zřejmá. Už zase se objevili vědci, kteří nám s krvavým bělmem říkají, jak strašně moc nebezpečný ten virus je, přitom to ještě nemohou vědět. Pokud takto politici chtějí pokračovat dál, tak uvidí, jak se společnost úplně rozloží.

Osobně si myslím, že lidé v Česku jsou frustrovaní z toho, že epidemie nebere konce. Legendární je výrok ministra vnitra v demisi Jana Hamáčka, který říkal, ať všichni vydržíme do Velikonoc a o rok později si výrok zopakoval. Nyní tu máme další Vánoce a politici se vlastně opírají o závěry vědců, které se ale mění třeba i kvůli tomu, že virus mutuje. Co vy si myslíte o tom, když vědci a politici nabízí nějaké predikce, které se ale nesplní?

Budeme mluvit o českých vědcích. Oni tady stavěli mrazáky do ulic a ještě před čtrnácti dny říkali, že bude padesát tisíc nakažených denně. Já jsme rád, že tolik nakažených není. Ale vědci pořád něco říkají a je otázka, zda naši vědci mají vlastní výzkum či zda jenom čtou výzkumy někoho jiného a projektují si do toho své vlastní obavy a někdo i ekonomické zájmy, aby si vybral to, co konvenuje (vyhovuje, pozn. red.) s jeho vnímáním. My tady vůbec nevíme, jak si kdo ty výzkumy vybírá. Já rozumím tomu, že krizi je nutné řešit rozumně, je třeba udělat opatření, že nelze zaměňovat zdravotní postupy s politickým rozhodnutím... Tomu já rozumím, ale ta komunikační strategie zůstává bídná a děje se tu absolutní hazard s důvěrou lidí.

Máte asi pravdu, že kdyby politici neslibovali a byli ve svých předpovědích opatrnější, že by možná ve společnosti bylo méně nervozity a zloby...

Já nevím, zda ti politici mají takovou stoprocentní jistotu, že ta třetí dávka nemůže nikomu ublížit. Vezměte si, jak je ta komunikace zase postavená. Když si nedáte třetí dávku, skončí platnost certifikátu. Jim je jedno, zda jste, či nejste chráněn a máte protilátky, co to je za politiku? Kde berou tu víru a odvahu to tvrdit? Mně to přijde krajně nezodpovědné. Moje zdraví není zdraví Vojtěcha. Vojtěch má svoje zdraví a já mám také svoje zdraví a chci si o něm rozhodovat sám. Žiji zdravě, nejsem obézní, nemám komordibity... Říct, že když certifikát skončí, musíte si to píchnout znovu nebo se z vás stane občan třetí kategorie, je prostě »prasárna«. Já chápu, že Pfizer nás chce očkovat do konce života, že je to pro ně obrovský kšeft, to chápu. Ale to, že vakcinace nenaplnila očekávání při zvýšení imunity, je přeci evidentní. To nechci nikomu ani vyčítat. Ať vakcínu dostane ten, kdo ji potřebuje. Ale říct administrativně, že to musí mít všichni, to mi přijde jako přešlap a hazard.

Sledujeme, že od práv jednotlivce je tady posun ke kolektivnímu vnímání společnosti. Objevují se takové úvahy, že když třeba plošně naočkujeme mladé, ochráníme babičky v domovech pro seniory. Nemáte pocit, že na práva a svobody jednotlivce se trochu zapomíná kvůli kolektivnímu dobru?

My jsme úspěšně resuscitovali bolševické heslo, že kdo není s námi, je proti nám. To je naprostá resuscitace tohoto blábolu. Vždyť i ten minulý režim prokázal, že i naprostá většina nemusí mít nakonec pravdu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: