Rychlostí, jakou vyvineme vakcínu, svět neviděl, tvrdí Donald Trump a chce nést zodpovědnost

Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump
Foto: Archiv
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 4. 2020

Nejprve koronavirus podceňoval, teď chce ukázat světu nebývalé věci. Spojené státy maximálně urychlí vývoj vakcíny proti koronaviru. S takovou informací přišel ve čtvrtek před novináře prezident Donald Trump.

Rychlost bude nebývalá, uděláme vše, co je v lidských silách, trval na svých slovech Trump. Za projekt vývoje vakcíny proti koronavirové infekci, která způsobuje onemocnění COVID-19, ponese prý sám odpovědnost.

"Co jen člověk může udělat, bude uděláno. Doufám, že budeme mít vakcínu a půjde to tak rychle, jak to svět ještě neviděl," slíbil. Zároveň upřesnil, kdo ponese zodpovědnost na vývoji vakcíny: "Víte kdo? Já. Já ponesu odpovědnost."

Trumpův projekt, který má kódové označení Operace rychlost světla, se zapojí privátní farmaceutické firmy, vládní agentury a armáda, uvedla agentura.

Dokáže zázrak?

Doba potřebná k vývoji vakcíny by se mohla zkrátit až o osm měsíců. Bílý dům prý chce mít do konce roku připraveno 100 milionů dávek vakcíny. Podle expertů by ale v běžné praxi klinické testy zaručující bezpečnost a účinnost vakcíny měly trvat 12 až 18 měsíců.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.