S čerty nejsou žerty: Pekelného pána mohl hrát Sovák. Karel Heřmánek promluvil o legendární roli

Karel Heřmánek si zahrál v legendární pohádce
Karel Heřmánek si zahrál v legendární pohádce
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 12. 2020

Hodný Petr, rozmazlená princezna Angelina, hamižný správce a také jedno peklo, které je děsivé, ale spravedlivé. Tak diváci vnímají pohádku s Čerty nejsou žerty z roku 1985. Věděli jste, že pána pekel nemusel hrát Karel Heřmánek (73)? "Nedávno jsem se dozvěděl, že se uvažovalo o panu Sovákovi či o panu Kopeckém," prozradil Heřmánek pro ŽivotvČesku.cz.

Režisér Hynek Bočan (82) nemohl tušit, že v roce 1985 na filmová plátna uvádí pohádku, která se stane klasikou a budou ji milovat miliony diváků.

"Já jsem hlavně moc rád, že ta pohádka je tak dlouho oblíbená, že ji mají rádi rodiče i děti. To mě moc těší. Co se týče líčení, tak si pamatuji, že ani netrvalo moc dlouho, než ze mě čerta udělali. Nebylo to tak ukrutné, nebo jsem to tehdy tak nevnímal. Možná dnes už bych byl nervóznější a méně příjemný," uvedl Karel Heřmánek pro ŽivotvČesku.cz, který už si zvykl na lichotky, že patří mezi nejlepší pohádkové čerty vůbec. Přitom se uvažovalo i o jiných legendách.

"Nedávno jsem se dočetl, že čerta mohli hrát i jiní, že se uvažovalo o panu Sovákovi či o panu Kopeckém, ale to jsem roky vůbec nevěděl," prozradil Heřmánek.

Na natáčení kultovní pohádky vzpomíná ráda také Dana Bartůňková (63), která hraje rozmazlenou princezničku Angelinu. Právě pro ni si na konci filmu pekelník Heřmánek přijíždí, aby si ji odvezl tam, kde jí určitě bude dobře.

"Určitě jsem pohádku viděla tak desetkrát, patnáctkrát a každé Vánoce to běží v televizi a zas to poběží. Já u toho třeba něco dělám, vařím, smažím, peču, ale mám to zapnuté a poslouchám to. Pokaždé když se blíží scéna, kterou miluju, kdy Nárožný utrhne u kočáru ty vrata, musím to vidět. Vtipné je, že ty dveře opravdu utrhl, takže majitel toho kočáru tehdy málem omdlel. Když se blíží ty situace, které si dobře pamatuju, jak vůbec vznikaly, tak utíkám k televizi a kouknu se na tu sekvenci. Ale jako na celek na to už nedokážu koukat. Tu pohádku znám nazpaměť," prozradila Dana Bartůňková pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.