S covidem se setkalo 5 milionů Čechů. Navrhoval jsem řízené promoření mladých, říká imunolog
Imunolog Jiří Šinkora nebyl zastáncem totálního lockdownu, ale na jaře 2020 navrhoval jiný postup - ochránit staré lidi, pro které je setkání s koronavirem nebezpečné, ale začít řízeně promořovat mladé dobrovolníky. "Odhaduji, že v Česku se s covidem potkalo minimálně 5 milionů lidí a většina mladých o tom ani neví," řekl imunolog pro ŽivotvČesku.cz.
Imunolog Jiří Šinkora se na jaře 2020 dostal do sporu s některými kolegy. Opačný názor zastával například imunolog Václav Hořejší. Hlavní otázka zněla, koho chránit. Totální lockdown měl chránit všechny za cenu, že dojde k výrazným ekonomickým ztrátám. Jiří Šinkora je přesvědčen, že vláda měla ochránit zranitelné skupiny. Mezi ně ale nepočítá děti a mládež.
"Byla zvolena cesta nekonečného, ekonomiku devastujícího neřízeného promoření, které stálo životy tisíců lidí, nikam nevedlo, spoustu dalších osudů zdevastovalo a nevratně poškodilo mladou generaci. Pro každou zemi byl boj s covidem specifický a každá země se s tím vypořádala jinak. Myslím, že čísla hovoří jasně. V Česku jsme ve fázi, že jsme promořeni. Jak k tomu došlo? Nebyla zvolena úplně dobrá strategie jak ochránit staré lidi. Premiér a vláda se chovali tak, že kdykoliv bylo možné, tak došlo k rozvolnění. Bylo to na jaře 2020, pak před volbami to nechtěli včas utnout, to byl moment, kdy jsme se mohli vyhnout tomu, že budou umírat staří lidé. A další populismus přišel před Vánocemi. Tím pádem jsme vysoce infekčnímu viru otevřeli dveře a on se dostal všude, hlavně mezi nejstarší populaci, která čekala na očkování. Když to hodnotím zpětně a měl bych říct, co bylo úplně nejdůležitější, tak bylo zásadní odložit nákazu starých do doby, než pro ně budou dostupné vakcíny," zhodnotil více než rok s koronavirem Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz.
Je přesvědčen, že mladí lidé mají imunitní systém takový, že setkání s koronavirem zvládne. Riziko podle Jiřího Šinkory roste s věkem.
"Především to souvisí s věkem, to je rozhodující faktor. Koronaviry jsou viry, které žijí na sliznicích. Je známo, že v sobě máme integrované již čtyři, toto je pátý. Neviděl jsem jediný důkaz ani hypotézu, že by SARS-CoV-2 byl o cokoliv nebezpečnější, nebo měl jiné mechanismy, než mají další 4 koronaviry. Potíž je v tom, že když napadne malé dítě, tak to se s tím vypořádá stejně jako s každým jiným virem - zabije ho svými T-buňkami, kterých vyrábí podle odhadu miliony denně. To jsou buňky, které tělo produkuje jako ochranu před okolím. Tato dětská imunita vyhasíná s nástupem puberty, tělo nemá dostatek volné energie, aby ji mohlo »vyplácat« na poliferaci (množení) buněk. Když jste dítě, tak se o vás buňky »starají«. Když přicházíme do reprodukčního věku, potřebujeme energii na rozmnožování, lov, atd. V tu chvíli se to vypíná a tělo začíná spoléhat na to, že už má imunitu proti tomu, co již dříve přečkalo. V nějakých 12 až 14 letech, to nedokážu přesně odhadnout, dochází k přepnutí imunity na paměť - na známou historii. Dětská imunita postupně vyhasíná," vysvětil imunolog, který na jaře navrhoval takový postup, aby staří byli ochráněni, ale mladí se s koronavirem setkali.
"Já v březnu či v dubnu navrhoval krizovému štábu, tehdy měli stejný nápad také Roman Prymula a Rastislav Maďar, že řízené promoření je jediná cesta. Tehdy jsem navrhoval, aby se mladí jedinci z řad dobrovolníků promořili spolu v prázdných hotelech a izolovaných místech. Tehdy už byly testy, tak jsem navrhoval, až u nich bude PCR test negativní, aby byli propuštěni ven. To bylo jediné možné řešení, druhým řešením byl lockdown," uvedl lékař s tím, že takový postup ale vláda odmítla s tím, že jde o příliš velké riziko. Podle Jiřího Šinkory v Česku ale stejně k promoření došlo, jen nebylo řízené a kontrolované.
"V tuto chvíli máme přibližně 1,7 milionu lidí, kteří se s virem setkali. To jsou oficiální čísla, podle mě minimálně dvojnásobek lidí to nepřiznal. Vycházím z toho, co se dělo v mém okolí, vím, kdo to přiznal a kdo to nepřiznal. Pak tady máme 2 miliony lidí, kterých se nebezpečí netýká, ale tito lidé byli promořeni spolu s rodiči - mluvím o dětech. Málokterý rodič přiznal, že covid dostal od dětí. Dětí se ale nebezpečí netýká, mají jiný imunitní systém. Děti dostaly jen rýmu, nebo nic. Odhaduji, že polovina dětí byla infikovaná, ale ví o tom tak 10 procent z nich. Ti lidé to nepřiznali, zůstali doma a čekali, až to přejde. Byla spousta lidí, kteří ztratili chuť a čich a prostě zůstali doma a nikoho nenahlašovali a nikam nechodili. Odhaduji, že v Česku se s covidem potkalo minimálně 5 milionů lidí a většina mladých o tom ani neví," dodal imunolog.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.