S epidemiologem Maďarem budu mluvit, říká ministr Adam Vojtěch. Nevyloučil návrat klíčového odborníka

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 5. 2021

Prezident Miloš Zeman (76) ve středu na Pražském hradě jmenoval ministrem zdravotnictví Adama Vojtěcha (34). Hlava státu zároveň přijala rezignaci dosavadního ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (62). Podle informací redakce ŽivotvČesku.cz chce staronový ministr zdravotnictví jednat s odborníky, kteří mu pomáhali v první vlně epidemie. Mezi ně se řadí epidemiolog Rastislav Maďar (48). "Chci se s ním sejít a pobavit se o tom, co jsme řešili třeba v jarním období před rokem a navázat na to," upřesnil Adam Vojtěch.

Vojtěch se ministrem zdravotnictví stal v prosinci 2017, kdy byl jmenován v první Babišově vládě, stejnou funkci získal i ve druhém Babišově kabinetu. Na funkci rezignoval loni v září s vysvětlením, že ho řízení úřadu v době první vlny koronaviru neúměrně zatížilo. Po odchodu z vlády zamířil do představenstva Krajské zdravotní, která spravuje šest nemocnic v Ústeckém kraji. Před svým jmenováním Vojtěch na pozici předsedy rezignoval.

Podle slov Adama Vojtěcha je jednou z priorit v roli šéfa rezortu dotáhnout boj s epidemií do zdárného konce. Je tak pravděpodobné, že využije zkušeností odborníků, se kterými dříve spolupracoval. Mezi ně patřil epidemiolog Rastislav Maďar, který byl po odchodu někdejšího náměstka Romana Prymuly jedním z klíčových odborníků, který ministrovi v době epidemie radil. Po neshodách ohledně nošení roušek ale koncem loňského srpna odešel.

"S panem Maďarem budu určitě mluvit, protože celou dobu máme velmi korektní vztahy. Nevidím důvod, proč s ním nebýt v kontaktu – samozřejmě uvidíme, jaká bude forma naší spolupráce. Chci se s ním sejít a pobavit se o tom, co jsme řešili třeba v jarním období před rokem a navázat na to. Naše kooperace fungovala velmi dobře. Byl bych rád, kdybych s ním mohl spolupracovat," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch.

Vojtěcha v září ve funkci nahradil epidemiolog Roman Prymula, kterého vystřídal dětský hematolog Jan Blatný. Arenbergera premiér Andrej Babiš uvedl do úřadu 7. dubna. Ve funkci tak strávil 49 dní, pouze o 11 více než Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.