S kamerou na místě: Takhle se dům Otíka Rákosníka změnil. S pivem ze sedmého schodu je to ve filmu Vesničko má středisková podvod

Autor: ŽivotvČesku | Vesničko má středisková
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 11. 2021

Naivní závozník Otík Rákosník, obětavý Karel Pávek, doktor Skružný, který se pořád kochá a žárlivý Turek s nevěrnou manželkou Janou Turkovou. To jsou postavy z komedie Vesničko má středisková, kterou v roce 1985 do kin přivedl režisér Jiří Menzel (†82). Redakci ŽivotvČesku.cz vesnicí Křečovice, kde film vznikl, provedla Ludmila Svobodová. Ta žije v domku, který ve filmu obýval Pávek (Marián Labuda). "Říkalo se, že chodí do sklepa na pivo ze sedmého schodu, ale ve skutečnosti chodil do naší garáže," prozradila obyvatelka Křečovic pro ŽivotvČesku.cz jeden z filmařských triků.

Marián Labuda, který ztvárnil řidiče Pávka, zemřel v roce 2018, Rudolf Hrušínský (ve filmu MUDr. Skružný) zemřel v roce 1994, ve stejném roce odešel také Petr Čepek (Josef Turek), letos do hereckého nebe zamířila i Libuše Šafránková, která ve filmu ztvárnila nevěrnou Janu Turkovou... Podobně jako odchází herci, odchází i obyvatelé obce Křečovice a na dny, kdy náves byla plná filmařů, si pamatuje stále méně lidí.

"Byla to krásná doba, nic lepšího jsem v Křečovicích nikdy nezažila. Myslím si, že natáčení plno věcí vesnici přineslo. Tehdy se psalo, že je to vesnice socialismem nezasažená. Nyní ale máme dotace, opravila se škola, národní výbor, máme nový chodník, vše je tady upravené. My jsme poslední generace, co natáčení zažila, po nás už jen potopa," zavzpomínala pro ŽivotvČesku.cz Ludmila Svobodová, jejíž dům, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí, ve filmu obýval právě Karel Pávek.

"Říkalo se, že chodí do sklepa na pivo ze sedmého schodu, ale ve skutečnosti chodil do naší garáže," popsala s úsměvem Ludmila Svobodová s tím, že za nenápadnými vraty nikdy žádný sklep ani pivo nebylo. "Pořád sem někdo jezdí a vzpomíná, vesnici to mnohé dalo. Před dvěma lety k nám přijel syn pana Labudy, zašel za námi, bylo to milé, je to moc hodný člověk," přidala pro ŽivotvČesku.cz vzpomínku žena, která se už smířila s tím, že v obci se jejímu stavení začalo přezdívat »U Pávků«. "K domu, kde bydlel Otík, tam nechoďte, tam nejsou na návštěvy zvyklí," doporučila obyvatelka Křečovic s tím, že bude lepší Otíkovo stavení nafotit ze silnice.

Film režiséra Jiřího Menzela byl v roce 1987 nominován na Oscara v kategorii cizojazyčných filmů. Na zlatou sošku nedosáhl, zapsal se ale výrazně do srdcí českých diváků. Filmová hláška »Po žních půjdeš k Turkovi« zlidověla.

"Moc hodný byl také pan režisér Menzel. To byl moc slušný člověk a byla s ním legrace. Vždy se nás ptal, kam si může odskočit a pořád se ujišťoval, zda nás natáčení neruší," zakončila vzpomínku Ludmila Svobodová, která přiznala, že když si uvědomí, jak rychle herci ze slavné komedie odchází, tak si uvědomuje i vlastní stárnutí.

Dům, který ve filmu obýval Otík Rákosník
Dům, který ve filmu obýval Otík Rákosník
Foto: ŽivotvČesku

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.