S koronavirem patrně přijde na podzim souběžně vlna chřipky. Epidemiolog Roman Prymula popsal, jaké je riziko, že po covidu člověka srazí na kolena další infekční nemoc

Covid-19 - ilustrační snímek
Covid-19 – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 9. 2022

Na podzim bude v Česku potřeba proti covidu-19 přeočkovat asi 2,5 milionu lidí, seniorů a chronicky nemocných, které nákaza může ohrozit na životě. Odborníci se zároveň obávají souběhu další vlny koronaviru s chřipkou. Již dříve o tom informovala Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) k očkování. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila epidemiologa Romana Prymulu (58), zda existuje riziko, že po prodělání covidu se člověk nakazí ještě chřipkou.

Podle vedoucího oddělení epidemiologie Státního zdravotního ústavu Jana Kynčla se dá v nadcházející sezoně předpokládat souběh koronavirové epidemie s chřipkovou. Očkovat proti chřipce se nechává pravidelně jen asi pětina seniorů a zhruba sedm procent z celé populace, což je ve srovnání se západoevropskými zeměmi výrazně méně.

Jak velké riziko hrozí, že se člověk po prodělání covidu bude léčit s chřipkou, prozradil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

"Stav, kdy je organismus oslabený, protože prodělal jednu infekční nemoc, může vést k tomu, že bude náchylnější k onemocnění jinou infekční chorobou. Nicméně nedojde k tomu, že by to bylo v nějaké úplně těsné souvislosti, protože tam vznikají mechanismy, které chrání člověka, aby se nenakazil bezprostředně několika infekčními chorobami, když v těle jsou nastartovány nespecifické imunitní mechanismy. Obecně může ale s určitým odstupem dojít k tomu, že člověk se nakazí jinou infekcí a vzhledem k vyčerpanosti organismu, který je ještě v rekonvalescenci, může být průběh onemocnění pochopitelně závažnější," popsal na dotaz redakce respektovaný a zkušený epidemiolog.

"U seniorů s dalšími chorobami umí chřipka řádit minimálně stejně jako hodně zlý covid," doplnil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Podle Kynčla chřipka v letech před epidemií koronaviru znamenala asi 5000 úmrtí navíc každý rok.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.