Reklama:

S lékaři zacloumalo vyjádření Karla Janečka během Slavíka. Ostře odmítl očkování dětí. Primář z první linie se neudržel a tohle řekl

Podnikatel Karel Janeček a jeho partnerka Lilia Khousnoutdinova
Podnikatel Karel Janeček a jeho partnerka Lilia Khousnoutdinova
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 11. 2021

Podnikatel a miliardář Karel Janeček (48), který vzkřísil anketu Český slavík, měl v pátek večer na konci televizního přenosu projev, ve kterém se postavil proti očkování dětí. Jeho slova rezonují společností a zaskočila i odborníků z řad lékařů. "Covid bohužel přitahuje psychopaty," okomentoval pro Životvčesku.cz miliardářův projev primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.

Reklama:

Mecenáš a podnikatel Karel Janeček, který uvažuje o kandidatuře na prezidenta, během slavnostního vyhlášení hudební ankety představil videoklip, ve kterém se stylizoval do bojovníka proti totalitě. Úspěšný podnikatel již dříve uvedl, že v souvislosti s celosvětovými restrikcemi a bojem proti koronaviru cítí obavy ze ztráty občanských svobod.

Reklama:

Na konci slavnostního večera pak miliardář a matematik využil přímý přenos k odmítnutí očkování dětí proti nemoci covid-19.

"Nesmíme dětem už nikdy zavřít školy, nesmíme jim upřít právo na vzdělání, nesmíme ničit jejich sociální vazby. Prosím, nepodléhejme manipulacím a hrozným nátlakům, nesmíme podlehnout tomu hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje. Nesmíme kvůli našim strachům připustit to, abychom riskovali, abychom hazardovali s imunitou našich dětí, abychom hazardovali s jejich zdravím. Budoucnost našich dětí musí být pro nás tou největší prioritou," uvedl Karel Janeček v přímém přenose, který vysílala televize Nova. Jeho slova vzbudila velkou vlnu reakcí.

Část odborníků s ním souhlasí, že není možné používat k očkování dětí vakcínu, která byla dimenzována na původní variantu viru. "Očkování je v tuto chvíli připravené na prastarý kmen viru. My tady nemáme jen deltu, máme tady už deltu plus, to už je nějaká pátá verze viru. Účinnost vakcín je tedy zase menší. To, že se tady do lidí po nemoci vpravuje očkovací látka, která byla funkční loni na jaře, mě nepřesvědčí o tom, že to pomůže na dlouho. Na chvíli ano, ale dlouhodobě sotva. Kdyby byla očkovací látka na deltu plus, tak se nechám přesvědčit, takhle to nemá logiku," uvedla pro ŽivotvČesku.cz imunoložka Zuzana Krátká s tím, že přirozenou schopností viru je mutovat. Dala tak najevo, že nejčernější scénář by mohl do populace přinést novou variantu, která by mohla představovat další komplikaci.

Mezi dalšími experty a lékaři ale vyvolala Janečkova slova ostrou reakci. "Už jsem to říkal ve čtvrtek v televizi Prima, že bohužel covid přitahuje psychopaty. To, že se na covidu leckdo chce zviditelnit a prezentovat sám sebe či získat nějaké politické body, je nešťastné," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz miliardářův televizní projev primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý, který s dalšími lékaři v první linii velmi dobře ví, jak zákeřné onemocnění covid-19 a za jakých okolností dokáže poměrně lehce připravit o život do té doby jinak zdravého člověka.

"Bohužel taková slova nejsou spojená s návrhem nějakého jiného řešení. Nejhorší je, že ti odmítači odmítají, ale od nikoho z nich jsme neslyšeli, jak by tu situaci řešili, jak by řešili, že máme za včerejšek 23 tisíc nakažených, máme plné nemocnice a odkládáme operace a omezujeme zdravotní péči pro necovidové pacienty. Mně chybí to řešení. Jestliže někdo něco kritizuje, tak by měl navrhnout, jak to dělat jinak. Slyšíme na Staroměstském náměstí, ať to necháme běžet, že je to obyčejná infekce dýchacích cest, jenže tak to bohužel není. V té zaplněné nemocnici to zásadně narušuje provoz, opravdu zastavujeme operativu a nemůžeme se věnovat těm ostatním pacientům. Bohužel na to doplácí ti zodpovědní, kteří se nechali očkovat, kteří nosí respirátory, nechodí na shromáždění a chovají se zodpovědně a správně, ale nedostanou se na operaci a budou třeba o rok déle chodit s bolavou kyčlí, nebo o půl roku déle budou žít s přetrženým vazem v koleni. Řekněte nám tedy, vy odpírači, co je to řešení a jak tedy postupovat? Jak tedy ukončit tu epidemii? Je vidět, že záběry z nemocnic a statistiky s odpírači nepohnou," dodal pro ŽivotvČesku.cz lékař, který každý den na JIP vidí, jak neočkovaní pacienti na lůžkách převažují nad těmi očkovanými.

V pátek přibylo v České republice nejvíce potvrzených případů koronaviru za dobu epidemie. Laboratoře odhalily 22.936 nakažených, zhruba o 8700 více než před týdnem. V nemocnicích bylo k pátku 4890 hospitalizovaných s koronavirem. V těžkém stavu bylo 724 z nich.

"Já odpíračům vždy říkám, že celé roky jsme vzhlíželi k západní Evropě jako ke vzoru demokracie a říkali jsme, že bychom chtěli mít tradiční demokracii jako je v Německu, ve Francii či v Itálii. Teď když tyto velmi demokratické země za většinové podpory svých občanů zavádí striktní opatření, ve Francii vám bez QR kódu nedají kafe, nesmíte do meziměstského vlaku, v Itálii zavádí povinné očkování zdravotníků a pracovníků v sociálních službách, tak najednou říkat, že je to nějaká totalita, je úplně nesmyslné," odmítl primář Pavel Dlouhý myšlenkové pochody Karla Janečka s tím, že restrikce nepovažuje za druh totality, ale za nutnost, jak děsivý vývoj epidemie přibrzdit.

Proti vystoupení Karla Janečka během vyhlašování hudební ankety také ostře vystoupil Radek Mounajjed z iniciativy Lékaři pomáhají Česku. Ten Janečkova slova označil za výsměch celé společnosti. "To je strašné. To, co zaznělo, je výsměch celému státu do obličeje. Pustil jsem si záznam a byl jsme v šoku, že je vůbec možné v hlavním vysílacím čase, v situaci kdy kolabují nemocnice, aby toto někdo říkal. Považuji to za neuvěřitelnou drzost. Buď je hloupý, což asi není, nebo to využívá, aby na sebe upoutal pozornost. Jestli má někdo trochu kritického myšlení, tak ví, že jiná cesta než očkování není. Rád bych mu vzkázal, když je takový filantrop a hraje si na zachránce celé společnosti, ať se převlékne a naběhne do nejbližšího covidárního centra, kde jsou potřeba sanitáři a tam uvidí na vlastní oči, jak to opravdu vypadá... Je to bitva a jsme na pokraji kolapsu celého státu. Ať se tedy mistr sebere a jde pomáhat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz na adresu Karla Janečka lékař Radek Mounajjed.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: