S ministryní Schillerovou se taháme o každou stovku pro lidi a vláda pak dá 500 000 na TikTok, zlobí se Ivan Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se souhlasem Ivana Bartoše
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 1. 2021

Úřad vlády najal mladé influencery a premiér Andrej Babiš (66) oznámil, že vláda expanduje na sociální síť TikTok. Za částku 500 000 korun se do veřejného prostoru má dostat 9 videí. Podle Andreje Babiše jde o podporu očkování, podle kritiků to spíše vypadá, že tiktokeři pomáhají hnutí ANO s předvolební kampaní. Vznik videa pro TikTok kritizují také opoziční politici. "S ministryní Schillerovou se tady přetahujeme o každou stovku na kompenzace, ale poslat půl milionu korun do reklamy, to nevadí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš (40).

Premiér Andrej Babiš radostně oznámil, že vláda expanduje na síť TikTok a začal povyk, spekulace a kyselé úsměvy. První video ze Strakovy akademie, kde rozjuchaná tiktokerka Anna Šulcová a její kolega Jakub Gulab ukazují, kde má okna premiér, budí rozpaky.

Je to video, které má upozornit na výhody očkování? Nebo je to propagace premiéra a jeho hnutí za peníze daňových poplatníků? Místopředseda vlády Jan Hamáček (42) v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz zdůraznil, že nápad s TikTokem nešel přes vládu, ale stojí za ním zřejmě Babišovi lidé.

"To se na vládě nikdy neprojednávalo. To není věc schválená vládou, předpokládám, že je to iniciativa Úřadu vlády či okolí pana premiéra. To není rozhodně vládní kampaň, protože vláda nic takového neschválila," uvedl Jan Hamáček.

Předsedovi nejsilnější opoziční strany Ivanu Bartošovi vadí, že premiér nechodí na nepříjemné tiskové konference a raději propaguje videa na TikToku.

"Zatímco jiní členové vlády ve čtvrtek večer oznamovali na zásadní tiskové konferenci vlády zpřísňující opatření a komentovali skutečně kritickou zdravotní situaci zejména v našich nemocnicích, pan premiér Babiš, který jobovky občanům zásadně nesděluje, a nechává špatné zprávy nosit do médií své fakticky podřízené, slavnostně oznamoval, že vláda začíná komunikovat na čínské síti TikTok. Pokud vláda rok není schopna srozumitelně a jednotně komunikovat vývoj pandemie a opatření a je běžné, že během jedné hodiny ministr něco oznámí, aby to premiér Babiš záhy popřel, nepřijde mi, že by cesta nápravy vedla přes zábavná videjka na této síti, která je určena a využívána spíše teenagery v dolní věkové hranici tohoto označení. Posledním příkladem »nekomunikace« bylo třeba zastavení očkování. To ministr Blatný vyhlásil, aby ho následně premiér dementoval," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš.

Šéf Pirátů se také podivil nad tím, na co se ve státní kase najdou peníze, i když Česká republika zažívá jednu z nejhorších krizí své historie.

"Samotný projekt vlády, který vyjde občany na 500 000 korun, jak je vidět v registru smluv, kromě toho, že byl zadán firmě vzniklé teprve na konci roku 2020, pak je minimálně výsměchem v momentě, kdy se s ministryní Schillerovou a ministrem Havlíčkem s Piráty přetahujeme o každou stokorunu kompenzací, které by měly pomoci lidem i malým podnikatelům, kteří kvůli pandemii padají na ekonomické dno a bojují o přežití. Tam vláda hledá výmluvy a každý posun k lepšímu, jako třeba řešení OSVČ, DPP a DPČ musíme s Piráty doslova vybojovat nejen v jednáních, ale i přes mediální tlak v debatách. Poslat jen tak půl milionu do reklamy »na nic« vládě evidentně nevadí," dodal pro ŽivotvČesku.cz šéf Pirátů.

Ivan Bartoš také uvedl, že Piráti od jara nabízí vládě pomoc s prezentací v on-line prostředí. Vládě nabídli pomoc i další opinion makeři. Ivan Bartoš si klade otázku, zda vládě v současné době je vůbec možné s komunikací na sociálních sítích pomáhat.

Samotní influenceři podle Úřadu vlády pracují bez nároku na honorář. Pro firmu Jakuba Gulaby ale byla uvolněna částka 500 tisíc korun na nákup reklamního prostoru. Smlouvu mezi influencerem Jakubem Gulabou a Úřadem vlády podepsal šéf komunikace Vladimír Vořechovský, který dříve působil jako mluvčí hnutí ANO.

Pokud Česká republika hodlá i nadále razantně řešit problémy s Ruskem, je dobré si zhodnot...

V dalších výstupech by se měli objevit epidemiolog Petr Smejkal, imunolog Zdeněk Hel, viroložka Ruth Tachezy, bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula i současný ministr Jan Blatný.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu