S omikronem jako by začínala nová epidemie. Nakazí každého, nikdo není chráněný, říká Jaroslav Flegr

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 12. 2021

Vláda Petra Fialy (57) rozhodla, že nebude žádat o prodloužení nouzového stavu. Někteří odborníci proto bijí na poplach hned ze dvou důvodů - obávají se škod, které může napáchat varianta omikron a také oslav Silvestra, po kterých mohou stoupnout počty nakažených. Evoluční biolog Jaroslav Flegr varuje, že před novou variantou, která byla poprvé zaznamenána začátkem listopadu v Jihoafrické republice, je třeba se mít na pozoru. "Nakazí v podstatě každého, nikdo není chráněný, je to jako by začínala nová epidemie, akorát má mnohem větší infekčnost, než ta původní," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Nynější nouzový stav vyhlášený bývalým kabinetem ANO a ČSSD skončí o půlnoci 25. prosince. Znamená to, že v podnicích, které dosud musely zavírat o 22. hodině, mohou proběhnout oslavy Nového roku. Při těch se obvykle v hospodách, barech a klubech schází mnohem větší množství lidí než je běžné a tento fakt nyní dělá těžkou hlavu odborníkům. Ti se obávají, že Silvestr ve spojení s šířícím se omikronem může výrazně zhoršit epidemickou situaci.

Například imunolog Václav Hořejší (72) či vědci z Učené společnosti ČR požádali novou vládu, aby žádost o prodloužení nouzového stavu alespoň ještě zvážila. Vysoce nakažlivá varianta omikron se poprvé objevila v listopadu v Jihoafrické republice, od té doby se rozšířila do řady dalších zemí, Českou republiku nevyjímaje. Potvrzených případů jsou zde zatím jen desítky, ale shlukování lidí může vše změnit.

"Silvestr může velice přiživit epidemii a předpokládám, že už příští týden začnou počty nakažených stoupat. Už před Silvestrem se tu zřejmě nějaká vlna rozjede, asi pomalu, ale lehkomyslnoslnost vlády ji velice silně přiživí," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr.

Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli vyšší nakažlivosti zařadila omikron mezi znepokojivé typy koronaviru. Právě její vyšší nakažlivost může s počty nakažených po silvestrovských oslavách v negativním smyslu slova zahýbat a rozpoutat novou vlnu jen chvíli poté, co se zdálo, že se ta podzimní dává na ústup. Pokud vláda o prodloužení nouzového stavu nepožádá, Jaroslav Flegr apeluje na zdravý rozum lidí, aby vstup do roku 2022 neslavili v přeplněných barech či klubech.

"Já bych v první řadě doporučil vládě, aby se podívala do zemí kolem nás a okamžitě jejich chování a opatření napodobila. Především, aby znovu prodloužila nouzový stav a zakázala veškeré aktivity, při nichž dochází ke shlukování osob.  Kdyby to snad neudělala, tak všem rozumným lidem radím, ať se ničeho takového nezúčastňují. Uvědomte si, že omikron je vlastně úplně nový virus, který má třikrát vyšší nakažlivost, než mívaly všechny ty varianty předtím. Zřejmě není slabší, co se týká účinku na lidský organismus. A co je nejhorší, téměř ho nezajímá, jestli někdo nemoc už prodělal, nebo v sobě má dvě dávky vakcíny. Nakazí v podstatě každého, nikdo není před nákazou chráněný - vakcína a prodělaná nemoc už chrání jen proti zvláště závažnému průběhu nemoci. Je to skoro jako by začínala nová epidemie, jen má její původce, omikron, třikrát vyšší infekčnost, než měly předchozí varianty viru. Navíc na něj neúčinkují monoklonální protilátky, tedy s výjimkou preparátu Sotrivimab, který ovšem nemáme. Nový lék molnupiravir, který k nám dorazil minulý týden, účinkuje jen z 30 % a jediný opravdu vysoce účinný lék, paxlovid, v Česku během zimy nejspíš dostupný nebude. Stojíme tedy všichni, lidé i zdravotníci, proti viru opět skoro s prázdnýma rukama, jako tomu bylo v roce 2020. Jen jsme unavení a rozhádaní a máme proti sobě mnohem silnějšího protivníka, " dodal známý evoluční biolog a parazitolog pro ŽivotvČesku.cz.

Novým koronavirem se v zemi od loňského března prokazatelně nakazilo přes 2,4 milionu lidí, z nich 35.494 zemřelo. Do poloviny prosince umírala denně víc než stovka nakažených, od té doby se počty zemřelých pohybují v desítkách denně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.