S predátory se herečky setkaly tváří v tvář. Jsou to obyčejní lidé kolem nás, říká Tereza Těžká z filmu V síti

Herečky z dokumentu V síti Tereza Těžká, Anežka Pithartová a Sabina Dlouhá.
Herečky z dokumentu V síti Tereza Těžká, Anežka Pithartová a Sabina Dlouhá.
Foto: Nextfoto.cz
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 3. 2021

Od premiéry dokumentu V síti uběhl už více než rok a od natáčení doba ještě delší. Tereza Těžká (25) ve filmu ztvárnila dvanáctiletou Míšu Soukupovou a společně s kolegyněmi Anežkou Pithartovou (21) a Sabinou Dlouhou (21) byla v kontaktu s predátory, kteří na internetu lovili neplnoleté dívky. Všechny tři herečky se pak s těmito lidmi setkaly tváří v tvář. "To je na tom strašidelné, že predátor není ošklivý ubatý pán, který bez práce sedí doma a nudí se. Jsou to obyčejní lidé kolem nás," řekla pro ŽivotvČesku.cz Tereza Těžká před televizní premiérou.

Dokument V síti byl v kinech uveden 27. února 2020 a od natáčení uběhla doba ještě delší. Televizní premiéra je 10. března, ale ani po ní práce hereček nekončí. "Pořád mi nedochází, že už je to tak dlouho, přijde mi to poměrně nedávno. Nemám pocit, že by ta práce skončila, protože prvně se natáčelo v ateliéru, pak se pracovalo z domova, pak se natáčely schůzky, stříhalo se a pak se připravovala dětská verze a osvětová kampaň. Ta je teď pozastavená kvůli covidu, ale vím, že až se otevřou školy, tak se k ní zase vrátíme a budeme dělat diskuze pro děti na základních školách na toto téma. Beru to tak, že to pořád probíhá. Natáčení ale byla skvělá práce, nejtěžší, jakou jsem v životě dělala, ale zároveň mě to neuvěřitelně posunulo, jak v osobním životě, tak v hereckém," řekla pro ŽivotvČesku.cz Tereza Těžká, představitelka dvanáctileté Míši Soukupové.

Tereza Těžká se potýkala s predátorem, jehož chování diváky vyděsilo pravděpodobně nejvíc. "Pro mě byl nejhorší Sneeky, se kterým jsem komunikovala nejdelší dobu, nejdřív v ateliéru a pak ještě 4 měsíce z domova. Málokdo ví, že když skončilo 10 dní v ateliéru, tak jsme si pak vzaly ještě ty pracovní notebooky a mobily domů. Když jsme pak pracovaly, tak to zasahovalo do Vánoc, do mých narozenin, z dovolené jsem také komunikovala, bylo to náročné. Tento predátor mi zabral nejvíc času, vyžadoval komunikaci denně, docházelo z jeho strany k vydírání a k vyhrožování. Ukázkový příklad toho, co všechno se může stát. Po jedné diskuzi za mnou přišla paní a říkala, že ví, že jí to nemůžu potvrdit, protože identity mužů neodkrýváme, ale že ví, že Sneeky je muž, který jí hlídá děti. A mně přeběhl mráz po zádech," popsala děsivé chvíle pro ŽivotvČesku.cz herečka, která byla za roli v dokumentu nominovaná na Českého lva.

Sneeky na podzim loňského roku odešel od soudu s tříletou podmínkou s pětiletým odkladem a nařízenou ochrannou léčbou. Těžká věří ve spravedlnost. "Já v tom nedokážu být objektivní, tím, že jsem to prožívala a byla jsem ráda, že si píše se mnou a ne s reálnou dvanáctiletou holkou, protože to, co psal a čeho byl schopný, bylo neuvěřitelné. Včetně vyhrožování znásilněním, snahu o prodávání mě, posílání zoofilního porna a podobně, ta manipulace byla silná. I mně z toho bylo často špatně, i když jsem věděla, že mě se to doopravdy netýká, že se to týká mé postavy. Ale věřím českým soudům," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz talentovaná herečka.

Herečky během natáčení narazily velkou spoustu predátorů. Pochopitelně pak panovaly obavy o jejich bezpečí. "Určitě bych lhala, kdybych řekla, že jsem se pomsty nebála. Byla bych sama proti sobě, protože jsem viděla, čeho jsou lidé schopní. Vím, že o naše bezpečí je důkladně postaráno, ale bohužel o tom nemohu mluvit víc, abych nenarušila efektivitu toho zabezpečení. Spíš jsem všeobecně víc opatrná, třeba na zabezpečení svého telefonu a účtů, dávám si pozor, co sdílím a podobně," řekla pro ŽivotvČesku.cz Tereza Těžká.

Mnozí by mohli dojít k závěru, že film odradil predátory od jejich dalšího působení na internetu. Pravda je ale jiná. "Já se obávám, že to predátory nevyděsilo, že tohle se bude dít vždycky. To, co ten dokument může změnit, je přístup rodičů, případně dětí a pedagogů, jak s tím pracovat a jak se na to připravit. Před rokem jsme byli na školení kolem osvětové kampaně a z legrace jsme s holkami zapnuly profil jedné z postav. Predátoři hned začali psát znovu, i když teaser na film byl už dávno venku. Oni teď můžou být opatrní, můžou se víc bát, ale nemyslím si, že by úplně vymizeli," uvedla hrdinka dokumentu pro ŽivotvČesku.cz.

S upřímnou omluvou po vydání teaseru přišel jeden jediný aktér, se kterým tým následně navázal spolupráci. "Ozval se jeden predátor, se kterým je rozhovor v knize Mariky Pecháčkové s názvem Kdo chytá v síti. Omluvil se, že se tak zachoval, že i když jsme dospělé, tak ho to neospravedlňuje a podstupuje léčbu u sexuologa. Já jsem si s ním v tom rozhovoru povídala jako dospělá Tereza a mluvili jsme o tom jako o společném zážitku. Pak před premiérou ještě jeden, který chtěl být vymazán z filmu," prozradila pro ŽivotvČesku.cz herečka, která byla po několik měsíců s predátory denně v kontaktu.

Tereza Těžká nebyla jedinou herečkou, která se s predátorem z dokumentu setkala tváří v tvář. Dvě další herečky, Sabina Dlouhá a Anežka Pithartová, na ně narazily náhodou. "Sabince se stala taková šílená věc, že si šla v obchodním centru koupit zimní bundu, potkala predátora a on se s ní dal do řeči. Prosil ji, jestli by nemohla zařídit, aby v tom filmu nebyl a omlouval se. Asi to pro ni bylo hodně nepříjemné. Anežku pak jeden z predátorů obsluhoval v kavárně. Oba dva navzájem věděli, kdo jsou, ale dělali, že to neví. To je na tom strašidelné, že predátor není ošklivý zubatý pán, který bez práce sedí doma a nudí se. Jsou to obyčejní lidé kolem nás. Může to být kdokoliv, byli to otcové od rodiny, rozvedení muži, bohatí, chudí, student medicíny. Člověk nikdy nevěděl, jestli nepotká někoho ze svého okolí, protože profil predátora je široký a může to být kdokoliv, včetně žen, které se tam objevovaly taky," doplnila Tereza pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu