S rouškami až do léta, říká Jan Hamáček. Prozradil, co se v Česku kvůli britské mutaci koronaviru změní

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz

Žádné rozvolňování není na pořadu dne. Česká republika se naopak musí připravit na možný příchod britské mutace koronaviru, která je více nakažlivá. "Reálné je to, že roušky budeme redukovat až s příchodem léta," uvedl pro ŽivotvČesku.cz šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42).

Mírný pokles počtu nově nakažených je nadějný, ale není vhodné současná čísla přeceňovat. Komunitní šíření koronaviru pokračuje a nemocnice jsou na hraně své kapacity. Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček zaznamenal, že počet nových případů lehce klesl, ale důvod k rozvolnění nevidí.

"Z těch čísel, která máme k dispozici, se ukazuje, že v těch posledních dnech, možná v posledním týdnu, ta opatření z 27. prosince zabrala. Ta epidemie kulminovala, nová čísla jsou nižší, počet nových případů klesá. Ten trend je nadějný, ale rozhodně není prostor k jásání a uvolňování," prozradil pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.

Ačkoliv by lehký pokles a závan naděje mohl svádět k pozitivním závěrům, ministr vnitra je velmi opatrný. Obává se toho, co by v České republice mohl způsobit příchod tzv. britské mutace koronaviru, která je podle vědců o 40 procent nakažlivější.

"Stále tady máme hodně vysoká čísla v řádech tisíců. A současně máme velmi zaplněné nemocniční kapacity. Ten trend je nadějný, ale rozhodně není prostor k jásání a uvolňování. My dnes tu situaci diskutovali na Ústředním krizovém štábu a odborníci varují před britskou mutací. Celá Západní Evropa se připravuje na příchod britské mutace, která je o 40 procent nakažlivější. Všechny státy si své systémy nastavují tak, aby byly schopné čelit případnému příchodu britské mutace. Ta situace je v Česku tedy lepší, než byla na konci roku, ale rozhodně to není na masivní uvolňování," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér Jan Hamáček s tím, že roušky během zimního období určitě neodložíme.

"Ohledně roušek platí to, co řekl pan profesor Prymula. Závisí to na úspěšnosti vakcinační strategie a na změnách počasí. Takže ten termín, který dával on, že na začátku léta by roušky mohly být redukovány, je realistický," dodal šéf Ústředního krizového štábu pro ŽivotvČesku.cz.

Potvrzených případů nemoci covid-19 v úterý přibylo 10.725, což je zhruba o třetinu méně než před týdnem. Podíl nově zaznamenaných nakažených na počtu provedených testů klesl proti minulému úterý z téměř 40 procent na přibližně 30,8. Od začátku epidemie covidu-19 loni v březnu v Česku bylo zaznamenáno téměř 856.000 případů této choroby. Zemřelo 13.656 nakažených.

Velkou diskuzi vyvolalo video, které ukazuje zásah strážníků v Berouně. Nezletilý chlapec ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.