S rouškami až do léta, říká Jan Hamáček. Prozradil, co se v Česku kvůli britské mutaci koronaviru změní

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 1. 2021

Žádné rozvolňování není na pořadu dne. Česká republika se naopak musí připravit na možný příchod britské mutace koronaviru, která je více nakažlivá. "Reálné je to, že roušky budeme redukovat až s příchodem léta," uvedl pro ŽivotvČesku.cz šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42).

Mírný pokles počtu nově nakažených je nadějný, ale není vhodné současná čísla přeceňovat. Komunitní šíření koronaviru pokračuje a nemocnice jsou na hraně své kapacity. Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček zaznamenal, že počet nových případů lehce klesl, ale důvod k rozvolnění nevidí.

"Z těch čísel, která máme k dispozici, se ukazuje, že v těch posledních dnech, možná v posledním týdnu, ta opatření z 27. prosince zabrala. Ta epidemie kulminovala, nová čísla jsou nižší, počet nových případů klesá. Ten trend je nadějný, ale rozhodně není prostor k jásání a uvolňování," prozradil pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.

Ačkoliv by lehký pokles a závan naděje mohl svádět k pozitivním závěrům, ministr vnitra je velmi opatrný. Obává se toho, co by v České republice mohl způsobit příchod tzv. britské mutace koronaviru, která je podle vědců o 40 procent nakažlivější.

"Stále tady máme hodně vysoká čísla v řádech tisíců. A současně máme velmi zaplněné nemocniční kapacity. Ten trend je nadějný, ale rozhodně není prostor k jásání a uvolňování. My dnes tu situaci diskutovali na Ústředním krizovém štábu a odborníci varují před britskou mutací. Celá Západní Evropa se připravuje na příchod britské mutace, která je o 40 procent nakažlivější. Všechny státy si své systémy nastavují tak, aby byly schopné čelit případnému příchodu britské mutace. Ta situace je v Česku tedy lepší, než byla na konci roku, ale rozhodně to není na masivní uvolňování," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér Jan Hamáček s tím, že roušky během zimního období určitě neodložíme.

"Ohledně roušek platí to, co řekl pan profesor Prymula. Závisí to na úspěšnosti vakcinační strategie a na změnách počasí. Takže ten termín, který dával on, že na začátku léta by roušky mohly být redukovány, je realistický," dodal šéf Ústředního krizového štábu pro ŽivotvČesku.cz.

Potvrzených případů nemoci covid-19 v úterý přibylo 10.725, což je zhruba o třetinu méně než před týdnem. Podíl nově zaznamenaných nakažených na počtu provedených testů klesl proti minulému úterý z téměř 40 procent na přibližně 30,8. Od začátku epidemie covidu-19 loni v březnu v Česku bylo zaznamenáno téměř 856.000 případů této choroby. Zemřelo 13.656 nakažených.

Ministerstvo zdravotnictví pod vedením Adama Vojtěcha (35) připravilo vyhlášku o povinném ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu