S takovými lidmi bych nechtěl sdílet ani jeden autobus, říká Andor Šándor směrem k falešným zprávám o úmrtí Petra Pavla

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 1. 2023

V současnosti se policie zabývá dezinformacemi o úmrtí prezidentského kandidáta Petra Pavla (61), které se šíří přes e-maily a po internetu, odkazují na falešný web a údajné prohlášení jeho mluvčí. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního experta a politického komentátora Andora Šándora (65), který se vyjádřil ve smyslu, že »kdo něco podobného dokáže učinit, představuje společenské dno«. Uvedl to zejména z důvodu, že takový čin už překračuje svobodu slova. Děje se tak krátce před druhým kolem prezidentské volby, která se koná v pátek a sobotu.

Kandidát na prezidenta Petr Pavel na sociální síti Twitter uvedl, že žije, a den před otevřením volebních místností vyzval voliče, aby odmítli špinavosti v nadcházejícím druhém kole. Antikampaň dosáhla nového dna, napsal Pavel.

V pátek a sobotu se Petr Pavel o nejvyšší ústavní funkci utká s předsedou opozičního hnutí ANO a bývalým premiérem Andrejem Babišem (68), který dezinformace o smrti svého soupeře odsoudil a věří, že policie případ důkladně prověří.

Redakce ŽivotvČesku.cz v souvislosti s dezinformací oslovila bezpečnostního experta a politického komentátora Andora Šándora, jak se na věc dívá. Odsoudil ji zcela jednoznačně. "Tohle dělají lidé, kteří nevědí, kde je hranice slušného chování, kdy tohle už je přes čáru. Lidé, kteří jsou schopni vytvořit takové věci, by měli být internováni, aby je někdo napravil v jejich myšlení. Je potřeba zdůraznit, že v tomto případě už nejde o svobodu slova. Tohle je daleko a jsou to lidé, jejichž vnitřní svět musí být smutný, musí se velmi vnitřně trápit a musí být nešťastní. S takovými lidmi bych nechtěl sdílet ani jeden autobus," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Dezinformace o Pavlově údajné smrti se podle médií objevují v řetězových e-mailech a na internetu, dorazily i do některých redakcí. Obsahuje falešnou citaci Pavlovy mluvčí Evy Hromádkové, podle které bývalý vysoký představitel české armády a NATO zemřel v noci na 26. ledna na »pravděpodobné selhání srdce«. Autoři je podle médií rozesílají z ruského serveru Yandex.

Policie potvrdila, že případ řeší, další podrobnosti nesdělila. "Případem, o kterém jsme se dozvěděli z veřejného prostoru, se zabývají pražští kriminalisté. Bližší informace poskytneme, jakmile to bude možné," uvedla policie s tím, že se souběžně zabývá falešnou SMS zprávu, jejíž autor jménem Pavla vyzýval příjemce, aby se dostavil na pobočku armády, kde dostane výzbroj pro mobilizaci na Ukrajině.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.