S tuzemskou politikou je stále nespokojeno 75 procent lidí, ukázal průzkum. Karel Havlíček vidí problém v nesplněných slibech

Karel Havlíček
Karel Havlíček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 2. 2024

Komentář: S politickou situací v Česku je spokojeno 22 procent lidí, naopak nespokojeny jsou tři čtvrtiny lidí, vyplývá z dnes zveřejněných výsledků šetření agentury Kantar CZ pro Českou televizi. V předchozím průzkumu z loňského listopadu vyjádřilo spokojenost 16 procent dotázaných, nejméně od začátku sledování. Na zlepšení se podle analytičky Kantaru Nikoly Kopáčové podílelo zejména mírné zvýšení spokojenosti u nejmladších respondentů. Pro ŽivotvČesku.cz okomentoval data průzkumu bývalý dvojnásobný ministr Karel Havlíček (ANO).

"Lidé jsou otráveni politikou, a to z pohledu toho, že hodně se toho naslibovalo, hodně se toho také nesplnilo. Určitě nepříznivým faktorem toho je, že dlouhodobě panuje nedobrá situace v tom smyslu, že tu byl covid, energetická krize, dále pak ve většině hospodářských ukazatelů Česká republika klesá, což znamená, že se to finančně dotýká domácností. A když tu je v současnosti vláda, která nesplnila očekávání lidí, tak se to vždy a obecně podepisuje na náladě lidí," okomentoval data pro ŽivotvČesku.cz ostřílený politik.

Se současným stavem politiky není spokojeno 75 procent lidí. Z toho jako spíše špatnou ji na přelomu ledna a února hodnotilo 36 procent dotázaných, dalších 39 procent ji vnímalo jako velmi špatnou.

Pozitivněji hodnotí politickou situaci v zemi mladší lidé a dále respondenti s vyšším vzděláním. "Změny ve spokojenosti jsou v těch posledních měřeních dány zejména tím, že se velmi lehce změnilo hodnocení u té nejmladší věkové skupiny. Tady u ní je znovu vidět nárůst," řekla ČT analytička Kantaru Kopáčová.

Názory lidí pro aktuální průzkum Trendy Česka sbírala agentura Kantar mezi 15. lednem a 2. únorem letošního roku. Do hodnocení se zapojilo 1200 respondentů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.