Saláková i Maláčová přišly na vážnou nemoc stejným způsobem. První signál, který lékaři často podceňují

Onkologická onemocnění se nevyhýbají ani známým osobnostem na politické či společenské scéně. Známá influencerka a matka šesti dětí Michaela Saláková a předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová oznámily na sociálních sítích, že podstupují onkologickou léčbu, téměř ve stejnou dobu. Manželka bývalého hokejisty už tehdy uvedla, že hlavním příznakem u ní byla únava. Velkou únavou před stanovením diagnózy trpěla i Maláčová, jak nyní přiznala v médiích. O komplikacích spojených s nádorovým onemocněním promluvil pro ŽivotvČesku.cz přední kardiochirurg Jan Pirk.
Šéfka sociálních demokratů Jana Maláčová zjistila, že není zdravotně v pořádku, přibližně před šesti měsíci. Nevedlo ji k tomu ale vlastní vyšetření, nýbrž výrazná únava, která se začala projevovat už v prosinci – tedy jen pár týdnů poté, co se ujala vedení strany.
"Já jsem tu diagnózu dostala v lednu a dozvěděla jsem se, že jsem nemocná, ale v prosinci už jsem byla strašně unavená, už jsem cítila, že se něco děje. Neuvěřitelná únava, připisovala jsem to v zimě tomu, že potřebuju odpočinek," svěřila se Jana Maláčová v pořadu Epicentrum a zdůraznila, jak zásadní je vnímat signály svého těla.
Během vánočních svátků si prý dopřála skutečný odpočinek a aktivní pohyb s rodinou na horách. Ani tehdy ale nedošlo ke zlepšení, což bylo pro ni varovným signálem. "Já jsem pak přes Vánoce se úplně vypnula, hodně jsem se hýbala. My jsme byli s celou rodinou na horách. A když se i tak nic nezměnilo, tak mi došlo, že se asi něco děje," dodala politička, která popsala, že se o svém onemocnění dozvěděla ve fázích.
"Nejdřív dostanete informaci, že se něco děje, pak jdete na další vyšetření. Ale pak, když máte tu jistotu, tak vyjdete z té ordinace a musíte si sednout," popsala těžké momenty politička.
Stejný příznak zpočátku pociťovala i známá influencerka a manželka bývalého hokejisty Míša Saláková. "Pořád jsem chodila s tím, že jsem unavená. Všichni lékaři to schovávali za nedostatek železa a anémii. Říkali mi, že hodně cestuju, mám hodně dětí, že je to normální, že pořád rodím, tak jsem se s tím smířila a šla jsem domů. Ale ne každá únava znamená, že jsi přepracovaná nebo máš hodně dětí," popsala Míša v podcastu »Agáta a Ornella« s tím, že je důležité nenechat se odbýt.
"Co řekne doktor, je svaté, ale když pak jdu k dalším a ti mi říkají něco jiného, tak to chce opravdu pátrat, a dokud se ten problém nevyřeší, tak hledat," dodala Míša, která se na onkologii léčí už přes tři měsíce.
O náročnosti léčby v kontextu onkologického onemocnění promluvil pro ŽivotvČesku.cz i přední kardiochirurg Jan Pirk. Ten upozornil, že jakákoli infekce může výrazně zkomplikovat průběh onemocnění, protože organismus oslabený nemocí i samotnou léčbou není schopen adekvátně reagovat.
Podle Pirka může infekční zátěž představovat pro pacienta s nádorovým onemocněním kritické riziko - zejména pokud jsou vyčerpány přirozené obranné mechanismy těla.
"U některých pacientů tak může infekce představovat fatální komplikaci," uvedl pro ŽivotvČesku.cz špičkový lékař s tím, že klíčovou roli hraje mimo jiné i výživová kondice, typ léčby a přítomnost dalších onemocnění.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.