Reklama:

Samozřejmě, že u některých osob se reakce na třetí dávku může vyskytnout, říká Roman Prymula

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 8. 2021

Po půl roce očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné protilátky. V tiskové zprávě to uvedla již dříve Společnost Podané ruce, která analýzu provedla na více než 620 seniorech. Podle Podaných rukou bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou u zranitelných skupin. V souvislosti s přeočkováním se mluví o možným rizicích. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) rizika existují, ale nikoliv jiná, než jsou popsaná. "Nemyslím si, že by tady měl být nový segment rizik ke vztahu k vakcínám," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Společnost otestovala od 30. června do 2. července 627 seniorů. Zájemci se mohli přihlásit přes zveřejněný rezervační systém. Poté odevzdali vzorek krve na protilátky. Ze seniorů, kteří se do měření zapojili, jich bylo 396 mladších 75 let, 231 starších. Nejčastěji byli očkováni vakcínou Pfizer, do šetření jsou ale zahrnuty všechny druhy vakcín, a to dvoudávkové i jednodávkové.

Z výsledků analýzy vyplývá, že hladina protilátek klesá s časem od očkování a s věkem. Podle společnosti je pokles protilátek razantní, a to tak, že až 60 procent očkovaných má po čtyřech a více měsících od očkování negativní hodnoty. Dále vyplývá, že senioři, kteří měli covid-19, dosahují vyšších hodnot protilátek než ti, kteří nemoc neprodělali.

Reklama:

Reakce na vakcínu by se podle bývalého ministra zdravotnictví neměly lišit od těch již zdokumentovaných. "Spíše půjde o to, že samozřejmě u některých osob se reakce na třetí dávku může vyskytnout, které už jsou popsané. U nás se začnou na prvním místě dle mého názoru očkovat spíše rizikové skupiny, které to potřebují. Tedy skupina seniorů, kteří mají imunitní systém oslabený více a reaguje hůře než u mladších osob. Tam nějaké hrozby toho, že by straší lidé měli vysoké hladiny protilátek, nebudou. Naopak to budou lidé, kteří mají oslabenou imunitu a proto se u nich třetí dávka bude podávat," vysvětli pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula, která ze skupin půjde v rámci přeočkování první na řadu.

Stupeň závislosti se podle Podaných rukou liší i v závislosti na druhu vakcíny, přičemž zatím nejhůře vychází AstraZeneca. Lidem, kteří jsou AstraZenekou očkovaní a covid neprodělali, vychází nejnižší hodnoty. "V Izraeli nabízí lidem nad šedesát let třetí dávku vakcíny už nyní. A předběžné výsledky našeho šetření rovněž naznačují, že posilující dávka by měla být pro zranitelné skupiny k dispozici již na podzim. Vláda by měla mít preventivní plán především v zařízeních sociálních služeb, kde byl největší počet úmrtí," uvedl ředitel Podaných rukou Jindřich Vobořil.

Nyní chystají Podané ruce ve spolupráci s Diecézní charitou Brno a statutárním městem Brno další fázi šetření, v ní se zaměří na laboratorní šetření především buněčné imunity. Podané ruce se zároveň pokoušejí vyvinout vlastní systém mobilního trasování, tedy ne přes telefon, ale pomocí mobilních týmů přímo na místě a za pomoci speciálně vycvičených týmů.

"

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: