Reklama:

Šándor: Napadení účtu premiéra může mít příště dopad na celou společnost

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 11. 4. 2025

Pachateli, který napadl účet premiéra Petra Fialy (ODS) na síti X, hrozí v případě prokázání viny až tříleté vězení. Policie v případu zahájila úkony trestního řízení, a to pro podezření z trestného činu »neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací«. Uvedla to mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl k věci komentář bezpečnostní expert Andor Šándor.

Reklama:

Fialův oficiální účet na sociální síti napadli hackeři v úterý, zveřejnili na něm podvržené příspěvky. Falešný příspěvek se objevil také na účtu koaličního uskupení Spolu, které tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Zmíněné texty, které zmizely několik desítek minut po publikaci, informovaly o útoku ruských sil »na české jednotky poblíž kaliningradské hranice« nebo o přípravě sankcí v reakci na americká cla. Podle následného vyjádření premiéra přišel útok ze zahraničí.

"Když vezmete to, že před půl rokem premiér Fiala vstoupil na platformu TikTok, kterou jeho vlastní úřady řadu měsíců předtím označily za nebezpečnou, tak to působí skutečně ironicky. Vždy jsem byl proti tomu, aby politici cokoliv komentovali na sociálních platformách, protože se může stát, že dojde k nějakému neautentickému zveřejnění. Pokud někdo penetruje účet premiéra, tak to má větší dopad na společnost, než když se tak stane u účtu běžného uživatele. Otázka tedy je, zda by sociální sítě, které jsou trendem, měly být ale součástí všech hlubokých myšlenek politiků v kontextu všeho, co se kde šustne, protože dopady při zneužití mohou být poměrně závažné," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní odborník a komentátor Šándor.

Reklama:

Pražská policie hned v den útoku informovala o tom, že se věcí bude zabývat. Především chtěla zjišťovat, jakým způsobem a kdo překonal zabezpečení k oficiálnímu účtu a do jaké míry byly zveřejněné informace způsobilé naplnit skutkovou podstatu trestného činu.

Falešné příspěvky byly napsané spisovně a bez zjevných chyb. Oproti ostatním příspěvkům na premiérově účtu ale netradičně všechny obsahovaly video s živým vysíláním. V každém z těchto údajných vysílání však byl jen statický obrázek bez zvukového doprovodu.

ODS uvedla, že účty Fialy i Spolu měly dvoufázové ověření a další pokročilá zabezpečení. Podle expertů dochází k úspěšným útokům nejčastěji kvůli slabému nebo opakovaně použitému heslu, absenci dvoufaktorového ověření, phishingu, přístupu přes kompromitovaný mobil či počítač nebo sdílení přístupu v týmu bez dostatečného zabezpečení. Terčem hackerů se předloni staly i stránky Úřadu vlády ČR a dalších státních institucí. Loni zase útočníci napadli například weby ministerstva práce a sociálních věcí.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: