Šárka Vaňková už 4 roky nejí maso. Popsala do detailu, jak k tomu došlo

Zpěvačka Šárka Vaňková
Zpěvačka Šárka Vaňková
Foto: Se svolením Šárky Vaňkové
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 6. 2022

Zpěvačka a divadelní produkční Šárka Vaňková (34) nedávno na sociální síti překvapila přiznáním, že je již čtyři roky vegetariánka. Pro ŽivotvČesku.cz promluvila o tom, co ji k radikální změně jídelníčku přimělo, a řekla, jaký zaznamenala dopad na své zdraví. "Vlastně k tomu došlo postupně a už bych na tom nic neměnila," pochvaluje si svůj životní styl pohledná plavovláska.

Šárku Vaňkovou, stříbrnou finalistku historicky první české SuperStar, lidé znají jako elegantní a krásnou mladou ženu. Za jejím půvabem krom jiného stojí také životní styl, který výrazněji změnila před čtyřmi lety. Tehdy přestala jíst maso a stala se vegetariánkou, což jí podle vlastních slov pomohlo k výraznému odlehčení a také duševní pohodě, která z pohledné zpěvačky sálá na první pohled. Pro ŽivotvČesku.cz prozradila, jak k tomuto radikálnímu rozhodnutí došla a co jí do života přineslo.

"Začalo to tak, že jsem najednou nemohla jíst vepřové. Bylo mi po něm těžko, necítila jsem se dobře. Potom jsem se začala více zajímat o chov zvířat a zjistila jsem třeba, jak je to s kuřaty ve velkochovech. Takže jsem nakonec vypustila i drůbež," popsala pro ŽivotvČesku.cz svou cestu k bezmasému stravování Šárka Vaňková.

Protože hovězí maso nejedla už dlouhou dobu, poněvadž jí zkrátka nechutnalo, rozhodla se jednou na dovolené, že se po dobu pobytu pokusí stravovat jinak. "Řekla jsem si, že ten týden budu jíst spíše těstoviny, saláty, zeleninu a že uvidím, co to se mnou udělá a zda mi maso bude chybět," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz s tím, že očekávaná touha po řízku se překvapivě nedostavila, a tak nic nebránilo tomu, aby v tomto životním stylu zpěvačka pokračovala i nadále.

Dnes se Šárka Vaňková vegetariánsky stravuje již čtyři roky a uvažuje o tom, že by se časem ráda posunula dokonce k veganství. Sama však přiznává, že k tomu nejspíš povede ještě delší cesta, protože některé potraviny, jako je například dobrý sýr, není tak snadné opustit.

"Během doby, kdy jsem se o tato témata začala zajímat, jsem poznala jednu azylovou farmu pro hospodářská zvířata a překvapilo mě, jak šťastně se chovají, pokud k nim my lidé máme jiný přístup. A když na farmě člověk stráví nějaký čas, už mu je hloupé cestou domů se zastavit ve fastfoodu nebo na bůček," vysvětlila s úsměvem své pohnutky pro ŽivotvČesku.cz pohledná plavovláska.

Takto radikální změna jídelníčku pochopitelně přináší i určité problémy ve veřejném životě, kdy ostatní lidé zkrátka neočekávají, že by se někdo mohl stravovat zásadně odlišně. Nabízí se tak otázka, jak se Šárka Vaňková s tímto problémem popasovala. "Snažím se, abych nikomu nepřidělávala starosti. Takže na návštěvách jsem většinou o přílohách nebo salátech, protože nechci, aby kvůli mně někdo vařil navíc. Ale moje maminka, tchyně a babička o tom, jak jím, vědí, navíc většinou se vždy dá nějak domluvit," uzavřela pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zatím jí to výrazné komplikace nepřináší.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.