SARS-CoV-2 unikl z laboratoře, o biologickou zbraň nejde, domnívá se vědec Jaroslav Flegr

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 11. 2020

Nový typ koronaviru s označením SARS-CoV-2 štěpí názorově společnost. A vytváří různé názory na jeho vznik. Jedni se domnívají, že jde o uměle vytvořenou biologickou zbraň, druzí mají jasno, že jde o přírodní vir, který se zrodil ve zcela vhodných podmínkách. Evoluční biolog Jaroslav Flegr se přiklání k druhé variantě s tím, že do populace se vir zanesl nešťastnou náhodou. "Jde o nechtěný únik z laboratoře," domnívá se vědec.

Uznávaný vědec sleduje současné dění poměrně bedlivě jako většina Čechů. Realita je taková, že počty nakažených v celosvětovém měřítku dramaticky stoupají. Pokud jde o Českou republiku, aktuálně se řadí k nejrizikovějším zemím v Evropě v souvislosti s koronavirovou epidemií.

O původu koronaviru se vede řada teorií a pře se řada odborníků. Třeba podle předního amerického vědce Thomase Lovejoya za pandemii nemoci covid-19 může rozsáhlý nelegální obchod s volně žijícími zvířaty a přílišné pronikání člověka do přírody. Jiní experti ale naopak tvrdí, že pochází z laboratoře a byl uměle připraven.

Podle evolučního biologa Flegra stojí za původem viru příroda. Následně jeho laboratorní izolace a nechtěný únik, která vyústila v celosvětovou pandemii.

"Myslím si, že jde o únik z laboratoře. Nedomnívám se však, že by šlo o uměle vytvořenou biologickou zbraň. Zatím si myslím, že jde o přírodní vir. Důležité je, že byla před létem objevena čínsky psaná diplomová práce z roku 2013. Z ní je zřejmé, že v Číně měli šest případů nemoci podezřele připomínající Covid-19 už v roce 2012. Z šesti horníků, kteří se nakazili v jednom z dolů, na nemoc tři zemřeli. Z diplomové práce také nepřímo vyplývá, že materiál z těchto pacientů dostala téměř jistě k prozkoumání »Bat-women«, největší čínská odbornice na výzkum koronavirů Zheng-li Shi z Wuhanského Virologického Ústavu. Ta ostatně publikovala v letošním roce sekvenci viru údajně izolovaného z netopýřího trusu ze stejného dolu v roce 2012. Tato senkvence je téměř identická se sekvencí viru SARS CoV-2. Je tedy dosti pravděpodobné, že Čína dlouhodobě udržuje laboratoři linii viru, který už byl dobře adaptován na lidského hostitele. Takový virus je nesmírně nebezpečný a když nešťastnou náhodou z laboratoře unikne, může spustit pandemii," upřesnil svůj pohled na to, jak se vir dostal do populace pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.