Scénář pro druhou vlnu: Adam Vojtěch exkluzivně odhalil, jak by vláda postupovala

Vláda rozhodla o nových krocích.
Vláda rozhodla o nových krocích.
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 5. 2020

Ministr zdravotnictví pro Život v Česku nastínil, co by se dělo, pokud by na území České republiky došlo k druhé vlně koronavirové epidemie. Upozornil na skutečnost, že vláda se první vlnou vypořádala velmi slušně, ale do budoucna se rozhodně nesmí nic podcenit. Naopak je potřeba být připraveni.

"Musíme být na druhou vlnu připraveni. Myslím si, že zkušenost nás naučila, že epidemie může být velmi nebezpečná, pokud se masivně rožšíří. Riziko tady existuje, to je nesporné, otázka je kdy by k tomu mohlo dojít. Pokud na podzim, kdy přicházejí různé respirační infekty, tak to může situaci činit poměrně složitou a musíme být připraveni," řekl pro portál Život v Česku ministr zdravotnictví.

Zdůraznil, že pokud by druhá vlna v Česku nastala, není možné vyčkávat, co se bude dít, ale je potřeba jednat, a to v řádu hodin.

Dostatek ochranných pomůcek

"Musíme mít pro takovou situaci dostatek ochranných pomůcek. Musíme sledovat situaci v jednotlivých okresech či regionech. Případně začít plošně testovat. Celé je to pak o včasném zásahu a určitých opatřeních jako jsou roušky a podobně. Není možné čekat několik týdnů jako to dělali některé země, protože jim raketově narostl počet nakažených a to je ta největší zkušenost. Musíme být na to připraveni," dodal exkluzivně pro Život v Česku Adam Vojtěch s tím, že osobně z koronaviru strach nemá, ale uvědomuje si rizika infekce, o které se mluví v souvislosti s druhou vlnu.

Zároveň upozornil, že pokud by opravdu k druhé vlně došlo, vláda opět sáhne k určitým opatřením.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.