Kritika Schillerové i Kalouska: Stanjura švindluje se státním rozpočtem na rok 2024
Účetní trik, označila pro ŽivotvČesku.cz bývalá šéfka financí Alena Schillerová schválení státního rozpočtu na příští rok, kdy vláda má hospodařit se schodkem 252 miliard korun. "Deficit státního rozpočtu přestává být transparentním ukazatelem hospodaření vlády," uvedl ohledně stejného tématu pro ŽivotvČesku.cz exministr financí Miroslav Kalousek. Vzácně se oba shodují, že stávající šéf státní kasy Zbyněk Stanjura »čaruje« s čísly.
Vláda ve středu schválila státní rozpočet na příští rok s příjmy 1,94 bilionu korun a výdaji 2,192 bilionu korun. Schodek bude 252 miliard korun, na letošek je plánováno 295 miliard korun. Příjmy i výdaje se proti návrhu ministerstva financí z konce srpna zvýšily o 19 miliard korun. Parametry rozpočtu představil na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Rozpočet dostanou k posouzení poslanci.
Podle bývalé šéfky financí je státní rozpočet na příští rok »paskvil«, který neodráží realitu. "Mírné rozpočtové konsolidace je docíleno na úkor peněženek lidí a rozpočtů firem. Ani ta by ale nebyla možná bez dalších rozpočtových triků, například mimorozpočtové půjčky pro SFDI (Státní fond dopravní infrastruktury) ve výši 26 mld. Kč. A místo úspor v dotačním byznysu masakr firem a domácností navyšováním poplatků za energie. Žasnout lze také nad fiskálním zázrakem, díky kterému se z měsíce na měsíc v rozpočtu objevilo dodatečných 19 mld. Kč, což vyřešilo špatný vtip s původně navrženým krácením školství, aniž by se zvýšil schodek 252 mld. Kč," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová s tím, že v řadě případů jde lidově řečeno o přesunutí části deficitu do fondů, což podle rozpočtových pravidel není v pořádku.
"To, co si pan Stanjura dovolil, to si nedovolil nikdo z předchozích ministrů financí. Je to velmi závažná věc a domnívám se, že by se tímto měl zabývat Nejvyšší kontrolní úřad," doplnila dále pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová a více rozvedla na svém profilu na sociální síti X.
Návrh rozpočtu už zahrnuje opatření z konsolidačního balíčku, který je ve Sněmovně před konečným schvalováním. Podle dřívějšího vyjádření vlády by balíček měl v příštím roce zlepšit saldo veřejných financí o 97,7 miliardy korun. V opačném směru ale působí některé nové povinné výdaje, zejména zavedení minimálních nákladů na obranu ve výši dvou procent hrubého domácího produktu (HDP).
Proti letošnímu roku příjmy státu mají vzrůst o 12 miliard korun, výdaje klesnout o 31 miliard korun. Znamená to první pokles výdajů státu od roku 2016. Schodek by měl příští rok činit 2,2 procenta HDP, klesne z letošních 3,6 procenta HDP.
Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila i exministra financí Miroslava Kalouska, který pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že se k věci vyjádřil na sociální síti Facebook a jeho vyjádření je redakci k dispozici. V něm zaznívá prakticky to samé, co uvedla Schillerová. Redakce se rozhodla ho zveřejnit zcela bez úprav.
"Dovolte mi přednést prvních pár poznámek po nahlédnutí do vládního návrhu o státním rozpočtu na rok 2024," uvedl Kalousek v úvodu.
"1.) - Oproti červencové makroekonomické prognóze, ze které má vycházet odhad příjmů, si vláda »přimalovala« do příjmů 19 mld, aby mohla o 19 mld zvýšit výdaje. Výdaje utratí zcela jistě, příjmy jsou zcela »na vodě«. 2.) - 26 mld deficitu vláda přesunula na SFDI, tuto částku je nutno přičíst k deficitu státního rozpočtu. 3.) - Deficit vládního hospodaření tak bude i v příštím roce atakovat hranici 300 mld a bude vysoko přes 3% HDP. (1% HDP= 77,5 mld). V žádném případě se tak nejedná o »odpovědný« rozpočet. Je to rozpočet, který extrémně zadlužuje budoucnost a silně podpoří inflaci. Ještě horší je střednědobý výhled na léta 2024 a 2025. Navrhované deficity 235 a 220 mld jsou konsolidací jen kosmetickou, spíše jsou jen konzervací špatného hospodaření," uvedl Kalousek dále.
"Říkám otevřeně, že jako vládní poslanec bych pro tento návrh hlasovat nedokázal. Navrhl bych ho vládě vrátit s tím, že nový návrh musí: 1.) - Na příjmové straně respektovat červencovou makroekonomickou prognózu, tedy 1921 a ne 1940 mld. 2.) - Dodržet závazek snížit deficit SR oproti letošku o cca 1% HDP. Tedy: 295-77,5=217,5, a proto deficit stanovit maximálně ve výši 220 mld. 3.) - Výdaje proto stanovit na maximálně 2141 a ne 2192 mld. To by od vládního poslance nebyla »rebelie«. To by bylo jen trvaní na dodržení rozpočtového cíle, který si vládní strany samy stanovily letos na jaře, při vědomí obtížnosti splnění takového úkolu. Chápu, že splnit čtyřletý cíl se někdy nemusí podařit. Splnit však v září cíl, který jsme si stanovili v květnu, by mělo být samozřejmostí. Přikládám zprávu vlády k »balíčku«, ve které vláda ještě v květnu tvrdila, že deficit státního rozpočtu na rok 2024 bude 210 mld a že deficit např. 280 mld by žádnou konsolidací nebyl," doplnil Kalousek.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.