Reklama:

Schillerová kabaretně reagovala na vstup Fialy na TikTok, pustila se do ní nevhodně Stehlíková a syn Nerudové

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 10. 2024

Komentář: Česko v sobotu premiér Petr Fiala (ODS) ohromil novinkou, že se stal uživatelem »nebezpečné« platformy TikTok, čímž vstoupil na půdu, kde už »dominuje« s krátkými videi jeho opoziční riválka Alena Schillerová (ANO). Ta si na čínské sociální platformě vybudovala značné publikum díky své pestré produkci krátkých - někdy až lehce infantilních - videí. Po Fialově příchodu na TikTok nezůstala stranou a dala jasně najevo, že tento prostor považuje za »svou parketu« – což symbolizuje nejen její přítomnost, ale i pravidelné narážky na politické oponenty, jak jsme si všimli v redakci ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Schillerová v tomto případě reagovala na Fialův vstup na TikTok - a to s nadsázkou řečeno kabaretním video vystoupením - a její příspěvek vzbudil mnoho reakcí. Nenechal v klidu ani intelektuální skupinu lidí, od kterých by se čekalo, že budou spíše zdrženlivější. Ale v kontextu toho by se klidně dalo konstatovat, že démon sociálních sítí je mocný a může způsobit problém se sebeovládáním.

Známá lékařka Džamila Stehlíková se totiž do Schillerové pustila na síti X se slovy, že »je sjetá«. K této nepatřičné a zcela zbytečné a nevhodné kritice se připojil i Filip Neruda, syn bývalé prezidentské kandidátky a nynější europoslankyně Danuše Nerudové, který přidal svůj názor: "Kdyby byla sjetá, tak by se to ještě dalo nějak pochopit. Pravděpodobně sjetá není, o to horší to je."

Reklama:

Komentář Stehlíkové a Nerudy ilustruje problém dnešního obecného dialogu. Na rozdíl od věcné kritiky se jejich slovní výjevy dostávají na hranici osobního útoku, což může být pro některé diváky až nevhodné.

Stehlíková i Neruda mohli mít záměr upozornit na Schillerové styl, který na TikToku působí výrazně jinak než běžné vystupování politiků, ovšem použití pojmů jako »sjetá« nebo zmínka, že by bylo lepší, kdyby skutečně byla, spíše odvádějí pozornost od obsahu sdělení. Podobné přímé útoky mohou působit jako zbytečné eskalování osobní rivality a jsou hloupé.

Zdá se, že zatímco Fiala TikTok vnímá jako moderní komunikační kanál, Schillerová zůstává přesvědčená, že čínská platforma je její doménou a neváhá se o ni s nadsázkou řečeno »poprat«. Na jedné straně tak sledujeme vstup premiéra na známou platformu s vážnější agendou, na straně druhé pak uvolněnější a osobitější styl Schillerové, která si TikTok osvojila jako prostor, kde může nejen prezentovat svůj názor, ale i využít rétoriku generace Z.

Potřeba je v kontextu vstupu Fialy na čínskou sociální platformu upozornit, že v březnu roku 2023 Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování o TikToku kvůli jeho možné vazbě na čínské úřady, jak uvádí oficiální zpráva NÚKIB, což vedlo řadu zemí, včetně Spojených států a některých institucí EU, k zákazu aplikace na vládních zařízeních. Mluvčí předsedy vlády oponoval, že »bezpečnost při vstupu Fialy na TikTok byla zajištěna«. Redakce o tom psala v předchozím článku.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: