Schváleno. Důchodci si polepší o 300 korun. Vlády před volbami dělají vždy populární kroky, míní politolog

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 5. 2021

Vláda premiéra Andreje Babiše (66) v pondělí schválila, že se od ledna příštího roku zvednou všechny důchody o 300 korun nad zákonnou valorizaci. V internetových diskuzích lidé vládu osočují z toho, že zvýšení důchodů je jen promyšleným předvolebním tahem. Podle odborníka je ale při pohledu do minulosti jasně vidět, že populární kroky nedělá před koncem volebního období jen současná vláda. "Když se díváte časově zpátky, vlády před koncem volebního období měly vždy tendenci vystupovat jako někdo, kdo rozděluje finance," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

Dobrou zprávou pro důchodce je, že koaliční rada vlády se ve středu shodla na zvýšení důchodů. Návrh předložený ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou následně v pondělí schválila vláda. Z propočtů ministerstva vyplývá, že v příštích letech bude na dodatečné navýšení potřeba více než 32 miliard korun.

Podle části veřejnosti je schválení zvýšení důchodů o 300 korun nad zákonnou valorizaci předvolebním tahem v období, kdy strana ANO ztrácí některé ze svých voličů a v průzkumech ji předbíhá koalice Pirátů a STAN. Před koncem volebního období přitom takové kroky nejsou výjimkou, jak dokazují předchozí léta a jiné vlády.

"Vlády vždy před volbami dělají populární kroky a toto nijak nevybočuje. Je samozřejmě otázka, zda na to státní rozpočet má, což se v této souvislosti tak úplně neřeší. Je dobré brát v úvahu, že to není něco, čím by byla stávající vláda výjimečná. Když se díváte časově zpátky, vlády před koncem volebního období měly vždy tendenci vystupovat jako někdo, kdo rozděluje finance, než jako někdo, kdo by se snažil spořit a chránit státní rozpočet před dalšími výdaji," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

Zákonná valorizace by měla podle odhadu ministerstva financí činit v nadcházejícím roce 2,9 procenta. Při průměrném důchodu 15 351 korun valorizace činí necelých 450 korun. Průměrný důchodce si tak v příštím roce polepší o 750 korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.