Schwarzenbergova "ramlice" vyrostla do krásy a změnila vizáž. S odchodem politického titána atraktivní Jana přišla o významnou finanční pomoc

Jana Vopěnková a Karel Schwarzenberg
Jana Vopěnková a Karel Schwarzenberg
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 11. 2023

Ve věku 85 let zemřel v sobotu ve Vídni někdejší kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg, bývalý ministr zahraničí a čestný předseda TOP 09. Čeští politici na něj vzpomínají jako na vlastence s úctou k demokracii, který měl nezastupitelnou roli ve formování české politické scény. "Byl pro mě opravdu jedním z nejdůležitějších, nejinspirativnějších, také nejlaskavějších lidí v mém životě," řekl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek v rozhovoru při vzpomínce na politického titána, který si »řekl« mimo jiné o pozornost veřejnosti svým soukromím - konkrétně vztahem s výrazně mladší Janou Vopěnkovou, kterou média v minulosti »označkovala« jako »ramlici«.

S o 52 let mladší »kamarádkou« se movitý politik Karel Schwarzenberg poprvé ve společnosti objevil v listopadu 2013. Jana Vopěnková se nikdy netajila tím, že vztah se starším mužem jí je příjemný, měla z něj nejen finanční radosti, ale i popularitu. O tom svědčí i slova, která poskytla bulvárnímu webu Super.cz letos v březnu.

"Ano, stále se přátelíme. Dnes mi napsal zrovna. Já mu dnes psala, jak se má. On mi odepsal, že polopos*aně. On je hrozně vtipný. Byl teď hodně nemocný, jsem ráda, že je v pořádku, máme se brzy vidět. Teď jsem měla přítele, tak mi pomáhal finančně on, ale už spolu nejsme. Karel mi asi zase pomůže, já na to hodně spoléhám. Je to ode mě hnusný, ale on mi vždycky pomohl," uvedla pro periodikum Vopěnková.

Atraktivní Schwarzenbergova kamarádka, pro kterou se vžilo označení »ramlice«, se za roky, kdy se začala objevovat po boku politika - v té době byla blondýnka - poměrně výrazně změnila. Aktuálně je brunetkou.

Schwarzenberg pocházel z orlické větve šlechtického rodu Schwarzenbergů, studoval práva ve Vídni a Štýrském Hradci a lesnictví v Mnichově, studia nedokončil. Do roku 1989 žil v zahraničí, po listopadové revoluci se stal kancléřem prezidenta Václava Havla.

"Karel Schwarzenberg byl pro mě opravdu jedním z nejdůležitějších, nejinspirativnějších, také nejlaskavějších lidí v mém životě. Nebudu na něj vzpomínat jen jako na někoho, s kým jsme založili TOP 09, ale především jako na velkého vlastence, který naprosto nezištně své zemi sloužil celý svůj život. Jen málokdo si dokáže uvědomit, co všechno Karel pro Českou republiku udělal. Disponoval nesmírným sociálním kapitálem v celé Evropě a i v celém světě, ale v Evropě zvláště. A ten kapitál dával své zemi celá léta nezištně k dispozici. A sloužil skutečně ve smyslu - v plném smyslu toho pojmu. Byla to dokonce jeho častá věta, kterou mi kladl na srdce: »Sloužit se musí«. A nebyl to jenom kolega, byl to přítel a velký morální vzor," tak se o politickém titánovi pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil v rozhovoru Miroslav Kalousek.

V letech 2004 až 2010 byl Schwarzenberg senátorem a mezi roky 2007 až 2009 a znovu v letech 2010 až 2013 ministrem zahraničí. V roce 2013 v první přímé volbě prezidenta postoupil do druhého kola, ve kterém prohrál s Milošem Zemanem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.