Sčítání lidu je povinné. Za nevyplněný dotazník hrozí pokuta. Odborník vysvětlil pravidla pro domácnost

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 3. 2021

Českou republiku po deseti letech čeká sčítání lidí, domů a bytů. Český statistický úřad upozorňuje, že proces je povinný. Za odmítnutí vyplnění dotazníků hrozí pokuta ve výši 10.000 korun. "Platí, že za celou domácnost může formulář vyplnit jeden člověk," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar.

Sčítání lidí, domů a bytů v České republice proběhne od 27. března do 11. května 2021. Sčítání lidu mají na starosti úředníci z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Úředníci tlačí na to, aby sčítání proběhlo online formou. Bez kontaktu s komisařem přes internet nebo pomocí aplikace se občané ČR mohou začít sčítat od 27. března do 9. dubna.

Kdo to nestihne, může vyplnit sčítací listinný formulář od 17. dubna do 11. května. Vyplněný formulář v obálce lidé odevzdají na poštovní pobočce nebo do poštovní schránky. Úředníci ale apelují na obyvatelstvo, že vzhledem k epidemii je ideální využít internet.

"Platí, že za celou domácnost může formulář vyplnit jeden člověk. Ideální je to online formou. Kompletní informace občané najdou na webu scitani.cz," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar.

Účast na sčítání je povinná pro všechny, kteří mají v České republice trvalý či přechodný alespoň 90 dnů nebo zde mají azyl.

Pokud lidé budou vyplnění formuláře ignorovat, hrozí pokuta 10 tisíc korun. Za zneužití údajů ze sčítání pak hrozí pokuta ve výši až 500 tisíc korun.

Volitelná je otázka na vyznání a nepovinná je otázka na národnost. Lidé budou moci volit ze dvou pohlaví. Formulář lze vyplnit v češtině, němčině, polštině, ruštině, angličtině, romštině, ukrajinštině a vietnamštině.

Denní počet nových případů koronaviru v pondělí skokově vzrostl, testy odhalily 20.270 nak...

Výsledky sčítání lidu by měly být k dispozici na začátku roku 2022.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu