Sdělení špičkového lékaře, který se zastal Jakuba Železného: Vím, že člověka, který se dozví strašlivou pravdu, dokáže vytočit i malý detail

Jakub Železný
Jakub Železný
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 3. 2023

Jakub Železný (49) se v loňském roce dostal do konfliktu se strážníky, když s nimi svérázně diskutoval o špatném parkování. Na stránkách městské policie bylo minulý týden uveřejněno video v anonymizované podobě, které celý incident zachycuje. K němu se přiznal pod tlakem okolností slavný moderátor ČT, když na Twitteru uvedl, že se jedná právě o něj, a za celou událost se omluvil. Pro ŽivotvČesku.cz se k situaci na dotaz vyjádřil politický komentátor Andor Šándor (65). Server Seznam Zprávy přinesl rozhovor s Jakubem Železným, který do situace vnesl více jasna - v něm sdělil, že se ho dokonce zastal lékař jeho zesnulého bratra Davida Železného (†53), profesor Jan Martínek.

Městská policie na svém facebookovém profilu anonymizované video zveřejnila ve čtvrtek minulý týden, a to jako ukázku toho, jak také může vypadat práce strážníků a co následuje v případě, že občan není ochoten spolupracovat a řešit dopravní přestupek domluvou.

Záznam ze služební kamery strážníka dále ukazuje, že na něj neukázněný řidič křičí a dohaduje se s ním. Následně muže zákona obviní také ze lži a svůj nepochopitelný výstup korunuje tím, že požaduje příjezd státní policie. Celá banální situace, týkající se původně chybného parkování na přechodu pro chodce, kterou by šlo vyřešit během pár minut, se poté stala záležitostí, která podle strážníků měla trvat dlouhých 40 minut.

V současnosti se moderátora zastal profesor Martínek, který léčil jeho bratra. Jeho vyjádření uveřejnil portál Seznam Zprávy, a to na základě rozhovoru s Jakubem Železným.

Na dotaz, proč moderátor na daném místě, tedy přechodu zastavil, Jakub Železný uvedl: "To jsem také napsal v tom tweetu. Dostal jsem teď e-mail od profesora Martínka, což je světový odborník na endoskopii. On byl strašně pobouřen a řekl mi: "Já jsem teď i vám přeposlal e-mail, který použijte, jak chcete. Poslal jsem ho vašemu řediteli a řediteli městské policie." Nezlobte se, já už k tomu nebudu nic dalšího říkat."

Následně portál Seznam Zprávy poskytl vyjádření špičkového lékaře, který se moderátora ČT zastal. "Rád bych jen vyjádřil zásadní skutečnost, že pan redaktor Železný, o kterém je v příspěvku zmínka, prožíval v posledních měsících těžké životní období v důsledku nevyléčitelného onemocnění jeho bratra Davida. (Dodávám, že sám pan redaktor Jakub o mém mailu neví a nikterak jej neinicioval.) Od podzimu 2022 jsem měl, spolu s jinými kolegy, Davida ve své péči a snažili jsme se pomoci, přičemž se jednalo o tragickou Boží loterii, kdy relativně mladý člověk, mající rodinu s malými dětmi, fatálně onemocní, diagnóza přijde pozdě a vy, jako lékař, působíte již pouze na duši, pečujete o příznaky, ale vlastně zásadně neoddálíte a neovlivníte tragický osud. Je velmi pravděpodobné, že příhoda s parkováním se stala v den, či někdy v období podzimu či zimy minulého roku, kdy jsem s Jakubem probíral situaci a při čaji v jedné kavárně mu oznámil upřímnou a pravděpodobnou prognózu vývoje onemocnění, čili vůbec nic veselého. Jakub pak začal podnikat kroky, aby se o bratra co nejvíce staral, byl s ním až do úplného konce, pomáhal švagrové, a myslím, že byl myšlenkami celou tu dobu někde jinde. Při moderování jsem to na něm v televizi neviděl, ale bylo znát, že s bratrem mají velice úzký vztah a že Jakub vlastně úplně neví, jak se s danou skutečností vyrovnat. Mám pro to, co se stalo, pochopení, myslím, že není sporu o tom, že Jakub parkoval špatně a že na nahrávce se chová neadekvátně, ale nevím, co nahrávce předcházelo, ale vím, že člověka, který se dozví strašlivou pravdu, dokáže vytočit i malý detail. A vyrovnání se s danou skutečností není vůbec lehké a netrvá minuty nebo hodiny, ale i měsíce či roky," uvedl lékař v hlavní části svého zaslaného vyjádření, které zveřejnily Seznam Zprávy.

Pod tlakem okolností se známý moderátor v úterý omluvil na sociální síti Twitter a vysvětlil, že zrovna nebyl ve své kůži, protože se bezprostředně před incidentem dověděl o vážné nemoci blízké osoby.

Pro ŽivotvČesku.cz celou situaci okomentoval Andor Šándor, který je nejen vynikajícím politickým komentátorem, ale také generálem v záloze. "Všichni jsme jen lidi a může se stát, že když nemáme svůj den, tak prostě vypadneme z role. To vypadnutí z role by ale asi nemělo trvat 40 minut. Když jsme navíc známá osobnost, může nám publicita být spíš ke škodě a asi není dobré čekat, že s námi bude zacházeno jinak než s kýmkoli jiným," uvedl k incidentu moderátora České televize.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.