Se zdravím bojující Václav Neckář přišel dát osobně poslední sbohem Miro Žbirkovi. Zadržuje slzy promluvil o prvním setkání

Václav Neckář na pohřbu Mekyho Žbirky
Václav Neckář na pohřbu Mekyho Žbirky
Foto: Kundrát / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 11. 2021

V pátek 19. listopadu ve 14 hodin ve strašnickém krematoriu probíhalo poslední rozloučení s Miroslavem Žbirkou (†69), jehož organismus si nedokázal poradit se zánětlivým zápalem plic. Dát poslední sbohem hudební legendě přišli nejen přátelé, kolegové z branže, ale i veřejnost. I přes své komplikace se zdravím se přišel naposledy rozloučit hudební velikán Václav Neckář (78). Pro ŽivotvČesku.cz se ohlédl do uplynulých let, jak se se zpěvákem a skladatelem poznali a také, jak ho vnímal jako člověka. Své krátké vzpomínky vyprávěl velmi těžkým hlasem, bylo znát, že ke svému kolegovi dodnes chová úctu a respekt.

Smuteční obřad se konal ve 14 hodin, přímo do strašnického krematoria se však fanoušci nedostali. Zúčastnit se mohli jen pozvaní, ostatní měli možnost sledovat obřad buď na obrazovce přímo před obřadní síní nebo na sociální síti Facebook na oficiálních stránkách Mira Žbirky.

Mezi osobnosti, které obdržely pozvání na poslední rozloučení s legendárním hudebníkem, se řadí prezident Miloš Zeman (77), který se kvůli svému zdravotnímu stavu nemohl zúčastnit a celý obřad sledoval z nemocničního lůžka. Do Strašnic ze státníků pak dorazil premiér v demisi Andrej Babiš (67), rozloučení s legendou nevynechala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (48).

Meky Žbirka byl významnou ikonou hudební scény, o čemž svědčilo, kolik lidí v nepříznivé době z epidemického pohledu mu přišlo dát poslední sbohem. Překvapením byl Václav Neckář, o jehož ne zcela dobrému zdravotním stavu se obecně ví a ohledně současné situace patří do rizikové skupiny. Nezůstal doma, ale kolegovi vyjádřil svou přítomností osobní úctu a s respirátorem na obličeji přišel do strašnického krematoria.

"Je smutné, že Meky odešel. My jsme se spolu znali z doby a tam se poprvé potkali, když jsme jezdili do Bratislavy na Bratislavskou lyru (Československý festival populárních písní, který se od roku 1966 konal každoročně v Bratislavě, pozd. red.). Naposledy jsem ho viděl, když jsem byl zařazený v jeho programu 7. července minulého roku. Byl to vtipný člověk, bezvadný a určitě bych řekl, že byl přátelský," těžce, ale odhodlaně vylíčil pro ŽivotvČesku.cz své vzpomínky na kolegu legendární hudebník Václav Neckář a z tónu jeho slov se dalo usuzovat, že stačilo málo, aby se mu v očích rozlily slzy. Přesto, že v roce 2002 prodělal mozkovou příhodu a bojuje s problémy s pamětí, si dokáže obdivuhodně vybavit situace, které by při ohlížení se do minulosti byly komplikací pro mnohem mladší ročníky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.