Sebevražda šéfa firmy BusLine a syna Ivana Vyskočila pohledem policejního psychologa: Rozebral dopis na rozloučenou a záhadná fakta

Jakub Vyskočil s otcem Ivanem Vyskočilem
Jakub Vyskočil s otcem Ivanem Vyskočilem
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2022

Smrt podnikatele a šéfa dopravní skupiny BusLine Jakuba Vyskočila (†46), který spáchal v noci z neděle na pondělí sebevraždu střelnou zbraní, šokovala nejen veřejnost, ale také jeho otce Ivana Vyskočila (75), který redakci poskytl exkluzivní rozhovor. Pro ŽivotvČesku.cz ohledně tragické události poskytl svůj pohled na některá fakta špičkový psycholog Jeroným Klimeš (55), který v průběhu své profesní kariéry vyučoval policejní psychologii studenty na střední policejní škole. Pracoval deset let jako konzultant veřejného ochránce práv, pět let jako poradce ministra práce a sociálních věcí.

Jakub Vyskočil ve firmě BusLine, která je jedním z největších autobusových dopravců v ČR, vystupoval jako vlastník od roku 2014. Tehdy v červenci vstoupil do platnosti zákon o zrušení anonymních akcií, kdy do té doby bylo možné skutečné vlastníky skrývat.

Zákaz akcií na doručitele (majitele) měl vést ke zprůhlednění podnikatelského prostředí. A to zejména při zadávání veřejných zakázek. Do té doby ovládal společnost liberecký podnikatel Jiří Vařil, který následně ve firmě přestal figurovat. Spekulovalo se ale o tom, že společnost nadále skrytě řídí a Vyskočil je jen bílý kůň, uvedl to iDnes.cz.

Podle herce Ivana Vyskočila má být zmíněný Jiří Vařil osobou, která údajně měla vliv na rozhodnutí podnikatele vzít si život. "Ten důvod byl, že ho pronásledoval jistej Jiří Vařil, kterej mu vykrádal v podstatě firmu, a snažili se to všechno házet na něj. Ale už toho bylo tolik, že to prostě neunesl," vylíčil v pondělí umělec pro ŽivotvČesku.cz, co bylo podle něj důvodem, že jeho syn spáchal sebevraždu a zanechal dopis na rozloučenou. Právě jeho poslední slova na papíře jsou tím, co do celé tragédie vnáší otazník.

"Tím, že nešlo úplně o celebritu, nejspíš nemáme dostatek informací, které možná má rodina. Pokud zanechal dopis na rozloučenou, můžou mít jeho blízcí podstatně více jasno v tom, proč k tragédii došlo. Uvádí se sice, že šlo o problémy související s prací, ale pokud pan Vyskočil skutečně spáchal sebevraždu v den narozenin své paní, což se objevilo v médiích, působí to přinejmenším zvláštně, jako by se veřejně neřeklo úplně všechno, což by bylo pochopitelné," popsal pro ŽivotvČesku.cz odborník, který je ze své praxe zvyklý se svými klienty řešit nejrůznější situace.

"Co jeho manželka a dcera prožívají, bude dost záležet na tom, jaké byly skutečné důvody toho, proč pan Vyskočil udělal, co udělal. Je něco jiného, pokud vám zemře někdo blízký buď nešťastnou náhodou, nebo když jej k sebevraždě dožene například nemoc či stres z práce, a něco jiného je, pokud máte z nějakého důvodu dojem, že je to vaše vina. Velmi často se objevuje také vztek na toho, kdo zemřel, protože má člověk pocit, že mu tím buď chtěl ublížit, nebo že ho opustil a podobně," popsal pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš s tím, že o těchto skutečných důvodech se jako veřejnost vůbec nikdy nemusíme dovědět.

Herec Ivan Vyskočil má však jasno v tom, kdo je viníkem toho, že se jeho syn ocitl v situaci, kdy dobrovolně ukončil svůj život. "Jakub neunesl i to, že ten (Vařil) už měl tolik přestupků a nic se s tím neděje a nedělo... Ztrácel důvěru ve spravedlnost. On (syn Jakub Vyskočil), který všem pomáhal a posílal třeba autobusy na Ukrajinu... A tenhle parchant, který střílel po lidech, ten z toho všeho vyklouzl akorát (V lednu 2019 Jiří Vařil střílel brokovnicí na vůz, který zastavil před jeho domem v Liberci-Harcově, pozn. red.)," uvedl zdrcený otec v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.