Sedmiletý chlapec se nakazil covidem a chřipkou zároveň, tvrdí biolog. Kombinace obou může být nebezpečná, varuje lékař
Zatímco dosud se několik měsíců Česko potýkalo pouze s covidem-19 a chřipka dokonce nebyla vůbec potvrzena, v této sezóně respiračních chorob je zpět. Molekulární biolog Omar Šerý na sociálních sítích upozornil dokonce na případ, kdy se teprve sedmiletý chlapec nakazil chřipkou i covidem.
Ještě před příchodem sezóny respiračních onemocnění lékaři a odborníci doporučovali, aby se lidé kromě koronaviru nechali očkovat i proti chřipce. Tu covid-19 odsunul v předešlé sezóně do pozadí, ale nyní se vrací. Přestože podle oficiálních dat Státního zdravotního ústavu nebyla chřipka zachycena zatím ani v této sezóně, biolog Omar Šerý na sociálních sítích promluvil o chlapci, který se nakazil covidem i chřipkou souběžně. Podle lékaře je nákaza dvěma chorobami najednou reálnou hrozbou.
"Dokonce je publikace, která vyšla, že lidé měli prokázané dvě infekční choroby. Ten průběh je pak horší a dramatický, proto by se měli všichni očkovat proti chřipce. Pravděpodobnost je. Chřipka v Česku ještě nezačala, co vím od kolegů na infekcích. Ale je to jen otázka času. Já jsem očkovaný proti covidu-19, mám posilující dávku a jsem očkovaný i proti chřipce, protože se to dá očekávat. Kombinace dvou onemocnění by mohla být pro člověka nebezpečná," řekl pro ŽivotvČesku.cz Radek Mounajjed.
Svá slova Mounajjed podložil i několika studiemi, z nichž jednu zveřejnil prestižní časopis Journal of Medical Virology. V té se uvádí, že nejen, že se lze nakazit chřipkou a covidem-19 zároveň, ale navíc může vést ke zvýšení úmrtnosti. Podle další studie odborníci doporučují očkování proti oběma nemocem, což riziko koinfekce snižuje.
Jiné studie uvádí, že maximalizace používání vakcín proti chřipce a antivirotik povede ke snížení zátěže způsobené chřipkou a kvůli závažnosti obou onemocnění je nezbytné systematické testování na SARS‐CoV‐2 a chřipku. Dále je nutná také vakcinace a imunizace proti chřipce ve vhodnou dobu, aby se zabránilo koinfekci.
"Samozřejmě tady byli infektologové, virologové a vakcinologové, kteří tvrdili, že když dostanete jeden vir, tak nemůžete dostat druhý, ale nikde taková data nejsou. Není to pravda, můžete dostat dva viry najednou. Možná ne v ten stejný moment, oni to samozřejmě říkají z toho principu, že když vir vstoupí do vašeho organismu, tak potřebuje vstoupit do hostitelské buňky, kde si vyrábí součástky a sestavuje se. Když je jedna buňka obsazena jedním virem, tak tam nepustí další, tedy v jedné buňce nemohou být dva viry. Ale buňka vedle může být obsazena jiným virem," vysvětlil Mounajjed pro ŽivotvČesku.cz, co způsobuje infekci dvěma viry zároveň.
Odborníkům kromě infekce dvěma viry zároveň dělá starosti i možnost, že kdo prodělá covid, krátce po něm prodělá chřipku a naopak. Obě choroby jsou pro plíce zátěží, a když se organismus dokázal vyrovnat s jednou z těchto nemocí, nemusí mít tolik sil na boj s další, navíc v krátkém časovém úseku.
"Představte si, že proděláte covid, jste oslabení, máte poškozené plíce z nějaké těžší formy a do toho najednou dostanete chřipku. Tam je ten největší problém. Potíž covidu je v tom, že postihuje plíce. Když se z něj dostáváte a bouchne vás chřipka, tak plíce už nemají kapacitu, aby ustály ještě chřipku, která je také velmi závažné onemocnění. Z toho mají ve vědecké obci lidé strach, proto nabádají k očkování. Plíce jsou u obou nemocí postižené," dodal lékař Radek Mounajjed pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.