Šéf ČLK Milan Kubek k úmrtí neočkované zpěvačky Hany Horké řekl, díky čemu by s největší pravděpodobností žila

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 1. 2022

Úmrtí folkové zpěvačky Hany Horké (†57) ze skupiny Asonance, která odmítala vakcínu proti covidu, rozvířilo debatu o tom, jakou roli ve společnosti hrají hlasy tzv. antivaxerů, kterým umělkyně naslouchala. Pro ŽivotvČesku.cz se k lidské tragédii vyjádřil prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek (53). "Pokud by očkování bylo povinné, tak by paní Horká, jejíž smrti je mi líto, s největší pravděpodobností žila," sdělil šéf českých lékařů otevřeně.

Česká folková zpěvačka Hana Horká byla známá tím, že odmítala přijmout vakcínu proti koronaviru. Věřila, že když se nakazí a prodělá nemoc covid-19, tak získá přirozenou imunitu. Uvedla, že jde vstříc variantě omikron, nakazila se ale mutací delta a o víkendu zemřela.

Podle tvrzení jejího syna Honzy Reka, kytaristy kapely Jelen, se měla nakazit dobrovolně. Chtěla nemoc prodělat, aby získala certifikát o tzv. bezinfekčnosti a mohla se znovu zapojit do kulturního života a volnočasových aktivit, což jako člověk odmítající očkování nemohla. "Bude divadlo, sauna, divadlo, koncert, sauna a nějaké moře," plánovala si nový život s certifikátem. Místo radovánek a cestování ale o víkendu přišla smrt.

Její syn Honza Rek několikrát zdůraznil, že podíl na úmrtí jeho maminky nesou hlasy tzv. antivaxerů, kterým zpěvačka intenzivně naslouchala. Jmenoval zpěváka Daniela Landu (53) či pořad Duše K, za kterým stojí herec a propagátor alternativního způsobu života Jaroslav Dušek (60).

"Mně s tátou bylo zle celkem 3 dny. Pak následovala izolace, abychom nikoho neohrozili. Mamce bylo špatně 5 dní a sama tomu šla naproti. Získávání protilátek nemocí neuznávám dávno. O to víc, když se mi vlastní máma udusí v posteli. Sorry not sorry. Kvůli svobodě a názoru mi maminka nepřijde k promoci, svatbě, křtinám atd. Jděte se naočkovat. Máte doma děti a partnery," apeloval prostřednictvím sociální sítě Facebook nešťastný Honza Rek na odmítače očkovávání.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek je přesvědčen, že pokud by v Česku bylo povinné plošné očkování pro osoby starší 18 let, tak by lidé povinnost přijali a Hana Horká mohla žít.

"Pokud by očkování bylo povinné, tak by paní Horká, jejíž smrti je mi líto, s největší pravděpodobností žila, protože by se snažila získat imunitu moderním způsobem a nikoliv jako ve středověku," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek, který opakovaně v minulosti zdůraznil, že jedinou cestou z epidemie je proočkování populace.

Alternativní způsoby šéf ČLK důrazně odmítá. Dobrovolné rozhodnutí k tomu, že se člověk nechá úmyslně nakazit, označil Milan Kubek za středověkou metodu.

"S epidemií se můžeme vypořádat dvojím způsobem, cílem obou způsobů je získání tzv. kolektivní imunity či tolerance k nemoci, aby nemoc už pro většinu z nás nebyla závažnou. Ty cesty jsou dvě, jedna je moderní na základě využití vědy, to je očkování. Ta cesta je rychlá a bezpečná. Druhá cesta je středověká, to znamená, že všichni se nakazí, nemoc prodělají, cesta je delší, je lemována mrtvolami, ale lidstvo nakonec přežije, lidstvo přežilo i morové epidemie, i když to bylo za cenu, že zemřela třetina světové populace. Záleží na každém, jakou metodu si vybere, stát by měl podporovat metodu vědeckou, to by měli podporovat i lékaři a zdravotníci, k čemuž je Česká lékařská komora důrazně vyzývá," dodal pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory s tím, že mediálně známí lidé, kteří propagují středověké metody, budou mít na svědomí oběti koronaviru. Milan Kubek také apeloval na média, aby nedávala prostor lidem, kteří promoření a alternativní cesty propagují.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.