Šéf ČLK Milan Kubek o místech, která jsou semeništěm covidu: Vyjmenoval, kde se lidé nejčastěji nakazí

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 10. 2021

Přes letní období jako by epidemie koronaviru postupně přestala existovat. Ale nástup podzimu ukázal, že opak je pravdou. Už během září začala čísla mírně stoupat a konec října se pak stal nejhorším za poslední měsíce. Nové případy s covidem se vyšplhaly na několik tisíc za den a na vině není pouze nedostatečná proočkovanost, ale také kumulace na místech, která jsou pro šířeni viru ideální. "Jde o místa, kde lidé mluví nahlas nebo křičí a tím více vydechují do větší dálky a »rozprskávají« ten virus. To je jednoznačné. A pokud bychom mluvili regionálně, tak jsou to regiony, kde je míra proočkovanosti nižší," vyjádřil se šéf České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek (53) pro ŽivotvČesku.cz.

Minulou sobotu se reprodukční číslo (tzv. číslo R), které ukazuje rychlost šířeni viru v populaci, dostalo na rekordní hodnotu 1,96 – přičemž pokud se drží nad hodnotou 1, už jde o rychlé šíření. Dnes stagnuje na páteční hodnotě 1,44. Existují však místa, kde vzniká mnohonásobně vyšší nebezpečí nákazy virem SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19. Zkušený lékař a jedna z výrazných tváří z řad odborné veřejnosti celé epidemie Milan Kubek určil, co je potenciálním rizikem, a kde se lidé nejsnáze nakazí.

"Samozřejmě jsou to všechny prostory, kde jsou lidé těsně u sebe, nemohou dodržovat odstup nebo kde se nenosí respirátory ani roušky. Stejně tak jde o místa, kde lidé mluví nahlas nebo křičí a tím více vydechují do větší dálky a »rozprskávají« ten virus. To je jednoznačné. A pokud bychom mluvili regionálně, tak jsou to regiony, kde je míra proočkovanosti nižší. Je to například Moravskoslezský kraj nebo také Olomoucký kraj, kde je epidemická situace opravdu hodně mizerná. Kdyby lidé nebyli hloupí a nechali se naočkovat, tak jsme rozhodně nemuseli mít epidemii takto rozjetou. A třást se strachy, že budou opět jako nějaká záchranná brzda používány lockdowny, kdy děti znovu nebudou chodit do školy, všechno se zavře a nebudeme moci chodit do práce, s tím," vyjádřil se Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že aktuální situace není dobrá.

"Do značné míry jsme si to způsobili sami. Většina zodpovědných naočkovaných lidí, kterých je asi šest milionů, půjde ještě na přeočkování, aby posílili svoji imunitu. Což je také velmi důležité, ale nyní by se měl vyvinout co největší tlak, aby se většina těch neočkovaných nechala očkovat. Rozumím a podporuji opatření, která k tomu směřují, to znamená omezení platnosti testů, zrušení úhrad těch, které slouží jako vstupenka někam do hospody, na koncert nebo ke kadeřnici," dodal prezident ČLK pro ŽivotvČesku.cz.


Za čtvrtek statistiky ministerstva vnitra evidují nejvíce úmrtí v souvislosti s covidem od 12. května. Vyhaslo bohužel 24 lidských životů a během pěti pracovních dnů posledního říjného týdne zemřelo 87 lidí. Za celou dobu epidemie od března loňského roku podlehlo s koronavirem 30 736 osob.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.