Šéf ČLK Milan Kubek: Pan ministr naslouchá stejným matematikům. Riziko omikronu tkví nejen v zahlcení nemocnic

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 12. 2021

Vláda na středeční tiskové konferenci oznámila nová opatření týkající se epidemie nemoci covid-19. Už 4. ledna se lidem starším 18 let otevře možnost očkování třetí dávkou vakcíny proti koronaviru. Obnoveno rovněž bude od 17. ledna povinné testování zaměstnanců, tentokrát i těch očkovaných. Prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) vkládá do těchto kroků velké naděje a věří, že omikron, který dle něj není radno podceňovat, zde díky nim nezpůsobí spoušť. "Riziko té varianty omikron tkví nejen v tom, že může zahltit nemocnice," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (61) chce, aby zaměstnavatelé od 17. ledna testovali všechny své pracovníky dvakrát týdně. Ideální by podle něj byla varianta testování vždy po třech dnech. Návrh má podle něj projednat ještě tripartita, teprve poté by ho schválili ministři. V současné době se musejí testovat jen zaměstnanci, kteří nemají dokončené očkování nebo v posledním půl roce neprodělali nemoc covid-19. Testování je povinné jednou za týden.

Testování prostřednictvím samotestů by se v novém režimu podle návrhu ministerstva zdravotnictví nevztahovalo na zaměstnance, kteří se na pracovišti nestýkají se třetími osobami. Testovat by se nadále nemuseli ani lidé, kteří pracují z domu. Povinnost by se netýkala těch, kteří v posledních 72 hodinách měli negativní PCR test, nebo se prokážou negativním antigenním testem provedeným zdravotníkem z posledních 24 hodin. Opatření by se podle Válka nevztahovalo na zdravotníky a pracovníky v sociálních službách, kteří se testují v jiném režimu.

Vynechání zdravotníků z nového systému povinného očkování je podle prezidenta České lékařské komory krokem, který se dá z jasného důvodu pochopit. "Je to určitý kompromis. Testování se bude týkat všech, kdo nemají třetí dávku očkování a většina zdravotníků už ji má, je to asi z praktických důvodů," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Vlastimil Válek také oznámil, že Od 4. ledna se budou moci po pěti měsících od druhé dávky vakcíny proti covidu-19 přeočkovat všichni starší 18 let. Dosud měli tito lidé možnost získat posilující vakcínu až po šesti měsících a podle harmonogramu nastaveného bývalou vládou by se na lidi ve věku 18 až 35 let dostalo až 19. ledna. Toho, že o takzvaný booster bude menší zájem než o první dvě dávky, se šéf ČLK příliš neobává.

"Snížení zájmu o třetí dávku bylo trochu vyvoláno tím, že vláda avizovala, že zruší povinné očkování a podobně. Myslím si, že zájem o ni teď bude narůstat, výrazně ho zvýší varianta omikron, která bohužel snáze obchází jak ochranu získanou po prodělání předchozích variant, tak po očkování. Ukazuje se, že dvě dávky skutečně nejsou dostatečnou ochranou. V tuto chvíli je důležité umožnit přeočkování každému, kdo o to má zájem, než se hádat s nějakými antivaxery," popsal uznávaný lékař pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na zpřístupnění posilovací dávky všem dospělým.

V úterý přibylo v Česku 9089 potvrzených případů nemoci covid-19, což bylo téměř o čtvrtinu méně než před týdnem. Tato situace je ale podle nového ministra zdravotnictví jen klidem před bouří. Na tiskové konferenci řekl, v některých krajích už se nová varianta omikron šíří komunitně a vyvrcholení vlny omikronu očekává koncem ledna a začátkem února.

"Vzhledem k tomu, že pan ministr naslouchá stejným matematikům, jakým důvěřuji i já, tak si to netroufám zpochybňovat. Já si myslím, že to tak bude. To je to tajemství exponenciálního počtu, protože v exponenciálním počtu máte pocit, že se nic neděje a pak najednou dojde k obrovské explozi. Jestliže se vám zdvojnásobí počet případů ze 100 na 200, tak to není problém, ale jestliže se zdvojnásobí z 20 tisíc na 40 tisíc, tak to už problém je. Riziko té varianty omikron tkví nejen v tom, že může zahltit nemocnice, ale také v tom, že může být naráz nemocných tolik lidí, že nebude mít kdo pracovat. Na přelomu listopadu a prosince jsme měli 250 tisíc nemocných naráz, kdyby jich byl milion a další dva v karanténě, už by neměl kdo pracovat. Myslím, že je racionální zkrátit dobu karantény, protože většina lidí má kratší inkubační dobu než je 14 dní a je kratší dobu nakažlivá. Je to způsob, jak umožnit, aby společnost fungovala," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek k pravděpodobnému termínu vyvrcholení vlny omikronu.

První zprávy o omikronu vnesly do společnosti mírný optimismus, neb ačkoliv je tato varianta nakažlivější než ty předchozí, nezpůsobuje podle dosavadních poznatků tak těžké průběhy nemoci, jako například delta. Přesto ale není radno ji podceňovat.

"Jdou proti sobě dva fenomény. Pokud by byl omikron třeba o polovinu méně závažný, než je delta, a zároveň by nakazil čtyřnásobek lidí, tak by to znamenalo, že budeme mít v nemocnici sice ne čtyřnásobek, ale dvojnásobek. I méně závažná nemoc, varianta, která způsobuje v průměru méně závažné klinické průběhy, může zdravotnictví zahltit obrovským počtem nemocných. Navíc se zde přidává ta možnost, že by neměl kdo pracovat," dodal prezident České lékařské komory Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.