Šéf lékařské komory Milan Kubek: Světlo na konci tunelu je daleko. Lockdown na 3 týdny

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 1. 2021

Od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy covidu-19, bylo zaznamenáno zhruba 973.000 nakažených a 16.072 úmrtí. Současný stav epidemie je alarmující. V pátém stupni protiepidemického systému PES je Česko déle než měsíc. Jedním z možných řešení by bylo uvést zemi do takzvaného »lockdownu« a ubrzdit tak epidemii. "Ne na 14 dnů, ale na 3 týdny, tak by se počty pozitivních případů snížily a mohly by fungovat takové mechanismy jako je třeba trasování kontaktů," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident lékařské komory Milan Kubek.

Ve čtvrtek vláda jednala o zpřísnění opatření. Kvůli nepříznivé epidemické situaci v Česku rozhodla o uzavření vleků a lanovek. Lidé také budou moci nově využít hrazené antigenní testy jednou za tři dny. Od půlnoci platí zákaz návštěv v nemocnicích, ubytování v hotelech pouze s potvrzením zaměstnavatele a další. Ukazuje se, že v prosinci zavedená opatření nejsou příliš efektivní, navíc existuje hrozba nástupu takzvané britské mutace viru, která je až o 40 procent nakažlivější.

"Je třeba si říct, co je totální lockdown. To znamená omezit pohyb a setkávání lidí na naprosté minimum. Musí ale fungovat zdravotnictví, sociální služby, potřebujeme něco jíst, musí fungovat hromadná doprava... Ale co je potřeba říct, že současná protiepidemická nařízení jsou mnohem mírnější než ta, co platila na jaře. Právě na jaře jsme tu epidemii zachytili a teď se v tom plácáme. Nejhorší, co by mohlo nastat, tak by bylo nějaké další rozvolňování. Současný stav je neuspokojivý, epidemie pod kontrolou není. Nemocnice jsou přeplněné, zdravotnictví je 4 měsíce v nouzovém režimu, personál je často na pokraji sil. A světlo na konci tunelu je daleko, takže kdyby se současná opatření zpřísnila, ne na 14 dnů, ale na 3 týdny, tak by se počty pozitivních případů snížily a mohly by fungovat takové mechanismy, jako je třeba trasování kontaktů, eRouška. V tom stávajícím stavu opatření nemohou fungovat," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek jedno z nejefektivnějších řešení, kdy v případě zbrzdění epidemie by se následně lidem mohlo lidově řečeno lépe dýchat a mohlo by být dostupných více aktivit či služeb.

Počty nových případů nákazy v posledních dvou dnech ve srovnání se stejnými dny předchozího týdne stouply. Předtím nárůst počtu případů zpomaloval. Počty nově nakažených i úmrtí za posledních 14 dní v přepočtu na 100.000 obyvatel má Česko třetí nejvyšší ze všech zemí Evropské unie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.