Šéf lékařské komory sestavil žebříček, kde se aktuálně lidé nejčastěji nakazí. Na druhém místě je rodina

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 3. 2021

Aktuálně je situace v souvislosti s vývojem epidemie na území České republiky dramatická. Silné zastoupení ve společnosti v rámci onemocnění covid-19 mají diskuze, kde se lidé nejčastěji nakazí, jinými slovy, kde se setkají s nejvyšším potenciálem nákazy. Pro ŽivotvČesku.cz sestavil prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) žebříček, která dává odpověď na to, kde se tak děje.

Nápor na zdravotnická zařízení v Česku v souvislosti s epidemií nového koronaviru je stále velký. Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19 do Německa, Švýcarska a Polska. Většina lidí dodržuje přísnější opatření, přesto se řeší, kde i za přísnějších podmínek mohou přijít k nákaze.

"V současnosti se lidé nejčastěji nakazí v zaměstnání, na druhém místě v rodině, kam to ale zanesou ze zaměstnání. Na třetím místě je pak v současnosti MHD. Místo nákazy se ale mění v závislosti na opatřeních. Myslím si, že by se měly na dva týdny zavřít podniky, jinak se z toho nedostaneme," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Nová přísnější opatření platí od pondělí z rozhodnutí vlády, a to do 21. března. Jejich smyslem je co nejvíce omezit mobilitu, a tedy i šíření viru. Omezení se vztahují i na lidi očkované proti covidu-19 a také na ty, kteří již nemoc prodělali. Výjimky u volného pohybu platí pro cesty mezi okresy do práce, na úřad nebo k lékaři.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.