Šéf operace koronavirus ministr Roman Prymula: Můžeme být mírně optimističtí

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 9. 2020

Ministr zdravotnictví Roman Prymula zatočil v pozici epidemiologa na jaře s první vlnou koronavirové epidemie v Česku. Před pár dny dostal nelehký úkol, a to za dramatického stavu, zastavit šíření nebezpečného viru v druhé vlně. Prymula začal okamžitě jednat. "Nechci předcházet, ale můžeme být mírně optimističtí," řekl pro ŽivotvČesku.cz k současnému stavu.

Prymula po svém jmenování do funkce ministra zdravotnictví zavedl mírná plošná opatření tak, aby šíření viru zpomalilo a nedotkla se významně ekonomiky.

"V tuto chvíli se zdá, že by nárůst nemusel být takový, jak někteří odborníci popisují. Už jsme se vzdálili od reprodukčního čísla dvě a od reprodukčního čísla 1,8, ale je předběžné bez déledobějších dat říkat, že se podařilo epidemii oploštit. Teď je velmi důležité, aby se všichni připojili ke snaze snížit nárůsty, které tady byly. A pokud budou lidé opatření respektovat a sami se chránit, jsme na dobré cestě epidemii zpomalit," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Roman Prymula.

V současnosti platí omezení provozní doby restaurací či barů do 22. hodiny. Nařízení bude platit prozatím po dobu čtrnácti dní. Rovněž rezort zdravotnictví omezil maximální počet diváků na venkovních sportovních akcích na dva tisíce. Pokud jde o venkovní akce, kde lidé stojí, limit je padesát osob.

Na vnitřních akcích je nový limit tisíc osob. Vnitřní akce, kde lidé stojí, se mohou konat jen při účasti do deseti osob.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.