Šéf Pirátů popsal, co před lidmi má vláda tajit: Andrej Babiš chystá brutální daně, vede Česko ke krachu

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 8. 2021

Předseda Pirátů Ivan Bartoš (41) je přesvědčen, že Českou republiku po volbách nečekají dobré časy. "Situace naší země není dobrá, i když se Andrej Babiš (66) snaží před volbami vše lakovat na růžovo. Realita je taková, že premiér vede Česko ke krachu," řekl pro ŽivotvČesku.cz v odpovědi na otázku, kam země bude směřovat, pokud obhájí současný předseda vlády svůj post v říjnových volbách.

Do podzimních voleb zbývá měsíc a půl a předvolební kampaň se přehoupla do horké fáze. Premiér Andrej Babiš nevyloučil po volbách spolupráci s ODS. Vyměnil by tak současnou koalici s ČSSD podporovanou komunisty za nového partnera.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš je plně přesvědčen, že Česká republika pod vedením šéfa ANO by v budoucnu mohla ekonomicky narazit. "Pokud bude pan Babiš dál ve vládě, v roce 2024 buď brutálně zvýší daně, nebo drasticky omezí veřejné služby jako školství, zdravotnictví, dopravu. Možná oboje. Pod jeho vedením totiž za 2,5 roku narazíme kvůli obřímu zadlužování na dluhovou brzdu, což potvrzuje i Národní rozpočtová rada. V tu chvíli bude stát nucen ze dne na den extrémně omezit výdaje a najít minimálně dalších 150 miliard korun. To nesmíme připustit. Za Piráty a Starosty jsme proto vypracovali plán, jak tomu zabránit a ozdravit finance. Máme nejpropracovanější a rozpočtově nejodpovědnější program pro ekonomiku, to potvrdili i nezávislí experti,” popsal pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Koalice Pirátů a STAN chce podle něj v první řadě nastartovat ekonomický růst, a proto připravila několik balíčků opatření, která povedou k oživení českého hospodářství a růstu daňových příjmů. "Je také nutné zarazit chaos a na další léta vytvořit jasný výhled, kde se omezí neefektivní rozhazování a kde se naopak chytře investuje. Základem je zlevnění provozu státu skrz digitalizaci či podpora zdravého českého hospodářství. Nutné je i tvrdě potírat korupci, která chod země prodražuje,” upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš s tím, že veřejný dluh ČR už teď stojí 4 miliardy korun měsíčně, 400 korun každého z nás včetně kojence.

"A dál roste. Zatímco dluh Agrofertu se krásně snižuje, meziročně o šest miliard. Vládou navrhovaný rozpočet na rok 2022 by z nás udělal jedinou zemi v Evropě s vyšším schodkem než v »covidových« letech. I Nejvyšší kontrolní úřad kritizuje vládu za neefektivní hospodaření. Téměř polovinu peněz, které šly na dluh v pandemii, vláda utratila za věci, které s řešením covidu nesouvisely. Takhle to dál nejde,” zdůraznil předseda Pirátů pro ŽivotvČesku.cz s tím, že podle Sdružení Evropských nezávislých fiskálních institucí hrozí, že Česká republika bude v roce 2024 spolu s Belgií nejhůře hospodařící zemí v EU.

Problémem je podle Bartoše také rostoucí inflace a s ní ceny zboží, služeb a bydlení. "To je to poslední, co by lidé tvrdě zasažení pandemií ještě potřebovali. Ministryně financí Alena Schillerová i pan premiér se snaží vinu svalit na Českou centrální banku nebo zcela nelogicky na opozici, experti ale upozorňují, že jasný podíl má na dané situaci i vláda. A pokud se k tomu nepostaví čelem, bude se situace jen zhoršovat,” dodal předseda Pirátů pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.