Šéf Senátu Miloš Vystrčil promluvil o postoji, pokud by se Hrad ke zdravotnímu stavu prezidenta vyjádřil zkresleně

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 10. 2021

Miloš Vystrčil (61) na základě usnesení Organizačního výboru Senátu požádal Kancelář prezidenta republiky o prognózu vývoje zdravotního stavu Miloše Zemana (77). Senátoři mají obavy, které podpořil nedělní převoz hlavy státu do nemocnice, zda je prezident plně schopen vykonávat svůj úřad. Hrad reagoval tím, že k dalšímu postupu prezidenta při sestavování vlády se vyjádří ve středu. "Počkám si na to vyjádření. Zatím v žádné krizi nejsme, nemyslím si, že bychom v ní byli. Teď to není tak, že by bylo potřeba, aby pan prezident činil nějaké kroky," řekl pro ŽivotvČesku.cz k současné situaci šéf Senátu.

Zeman byl v neděli po poledni převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na pracoviště intenzivní medicíny. Důvodem náhlé hospitalizace byly podle prezidentova ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala komplikace provázející Zemanovo chronické onemocnění. Přesnou diagnózu Zavoral médiím nesdělil, protože k tomu neměl pacientův souhlas.

Prezident podle mluvčího Jiřího Ovčáčka (44) komunikuje, sleduje politickou situaci a seznamuje se s nejnovějšími událostmi. V Ústřední vojenské nemocnici ho dnes navštívila rodina a kancléř Vratislav Mynář. Mluvčí již dříve uvedl, že hospitalizace neohrožuje povolební vyjednávání a ústavní situaci.

Podle Miloše Vystrčila je situace ohledně povolebního vyjednávání stabilní a existují varianty pro další postup v souvislosti se sestavováním vlády. "Záleží na tom, na kdy bude svoláno zasedání Sněmovny a kdy bude první takzvaná ustavující schůze Sněmovny. Z toho plyne, tedy z těch kroků co pan prezident učiní, nebo se tak stane podle ústavy 30. den po skončení voleb. V tuto chvíli nejsem schopen odhadnout, jak to bude," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz předseda Senátu s detaily požadavku ohledně prognóz zdravotního stavu hlavy státu.

"My jsme to udělali proto, abychom zachovali důstojnost pozice prezidenta republiky jako instituce i jako člověka a jediný dotaz, který tam je, je, jestli nám může být sdělena prognóza, která by hovořila o tom, jak to vypadá s panem prezidentem z hlediska způsobilosti zastávat svůj úřad a předpokládám, že na to dostaneme odpověď. Udělali jsme to proto, že z těch vyjádření, která máme k dispozici, to nejsme schopni poznat. Je v tom náš zájem na tom, abychom k panu prezidentovi přistupovali citlivě a lidsky a zároveň, abychom zajistili informovanost veřejnosti. Jsme vedení zájmem, aby vše normálně fungovalo a probíhalo to lidsky a důstojně," zdůvodnil pro ŽivotvČesku.cz Miloš Vystrčil požadavek Senátu.

Podmínky k aktivaci článku 66 ústavy jsou naplněny. Konstatovala to v úterý Stálá komise S...

Pokud by došlo na scénář, v němž by vyjádření v souvislosti se stavem prezidenta bylo zkreslené či nedostatečné, nechce předseda Senátu v tuto chvíli předjímat další kroky. Současný postoj k věci ale ve svém vyjádření poskytl. "My jsme se domlouvali na to, že počkáme a až budeme mít odpověď, tak budeme říkat, jak to celé uznáme. Do té doby nebudeme spekulovat, protože by to nebylo etické," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu