Šéf Senátu Miloš Vystrčil promluvil o postoji, pokud by se Hrad ke zdravotnímu stavu prezidenta vyjádřil zkresleně

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 10. 2021

Miloš Vystrčil (61) na základě usnesení Organizačního výboru Senátu požádal Kancelář prezidenta republiky o prognózu vývoje zdravotního stavu Miloše Zemana (77). Senátoři mají obavy, které podpořil nedělní převoz hlavy státu do nemocnice, zda je prezident plně schopen vykonávat svůj úřad. Hrad reagoval tím, že k dalšímu postupu prezidenta při sestavování vlády se vyjádří ve středu. "Počkám si na to vyjádření. Zatím v žádné krizi nejsme, nemyslím si, že bychom v ní byli. Teď to není tak, že by bylo potřeba, aby pan prezident činil nějaké kroky," řekl pro ŽivotvČesku.cz k současné situaci šéf Senátu.

Zeman byl v neděli po poledni převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na pracoviště intenzivní medicíny. Důvodem náhlé hospitalizace byly podle prezidentova ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala komplikace provázející Zemanovo chronické onemocnění. Přesnou diagnózu Zavoral médiím nesdělil, protože k tomu neměl pacientův souhlas.

Prezident podle mluvčího Jiřího Ovčáčka (44) komunikuje, sleduje politickou situaci a seznamuje se s nejnovějšími událostmi. V Ústřední vojenské nemocnici ho dnes navštívila rodina a kancléř Vratislav Mynář. Mluvčí již dříve uvedl, že hospitalizace neohrožuje povolební vyjednávání a ústavní situaci.

Podle Miloše Vystrčila je situace ohledně povolebního vyjednávání stabilní a existují varianty pro další postup v souvislosti se sestavováním vlády. "Záleží na tom, na kdy bude svoláno zasedání Sněmovny a kdy bude první takzvaná ustavující schůze Sněmovny. Z toho plyne, tedy z těch kroků co pan prezident učiní, nebo se tak stane podle ústavy 30. den po skončení voleb. V tuto chvíli nejsem schopen odhadnout, jak to bude," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz předseda Senátu s detaily požadavku ohledně prognóz zdravotního stavu hlavy státu.

"My jsme to udělali proto, abychom zachovali důstojnost pozice prezidenta republiky jako instituce i jako člověka a jediný dotaz, který tam je, je, jestli nám může být sdělena prognóza, která by hovořila o tom, jak to vypadá s panem prezidentem z hlediska způsobilosti zastávat svůj úřad a předpokládám, že na to dostaneme odpověď. Udělali jsme to proto, že z těch vyjádření, která máme k dispozici, to nejsme schopni poznat. Je v tom náš zájem na tom, abychom k panu prezidentovi přistupovali citlivě a lidsky a zároveň, abychom zajistili informovanost veřejnosti. Jsme vedení zájmem, aby vše normálně fungovalo a probíhalo to lidsky a důstojně," zdůvodnil pro ŽivotvČesku.cz Miloš Vystrčil požadavek Senátu.

Pokud by došlo na scénář, v němž by vyjádření v souvislosti se stavem prezidenta bylo zkreslené či nedostatečné, nechce předseda Senátu v tuto chvíli předjímat další kroky. Současný postoj k věci ale ve svém vyjádření poskytl. "My jsme se domlouvali na to, že počkáme a až budeme mít odpověď, tak budeme říkat, jak to celé uznáme. Do té doby nebudeme spekulovat, protože by to nebylo etické," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.