Senátor Václav Láska: Vadí mi, když koronavirus někdo zneužívá pro nekalé účely

Václav Láska
Václav Láska
Foto: Se svolením Václava Lásky
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 10. 2020

Jeden z nejsledovanějších soubojů a senátorská křesla se odehraje ve volební okresku 21. Pod něj spadá Praha 5, Praha 13 a Praha - Řeporyje. Utkají se v něm Václav Láska, který prvním kole získal 37,44 procenta hlasů, a Michael Žantovský s 39,63 procenta. První jmenovaný poskytl pro redakci ŽivotvČesku.cz rozhovor, ve kterém popsal třeba problematiku okolo epidemie koronaviru.

Jak vnímáte současnou problematiku ohledně epidemie koronaviru?

Jako nesmírně složitou věc, kdy nezávidím těm, co mají tak složitou situaci řešit. Respektuji, že se můžou i dělat neúmyslné chyby, ale hrozně mi vadí, když se někdo snaží situaci zneužívat pro nekalé účely. Například nemůžu pochopit, proč stát už půl roku systematicky ignoruje nabídky českých firem, které chtějí pomáhat a místo toho neustále upřednostňuje nákupy často velmi nekvalitních ochranných prostředků z Číny. A také se mi nelíbí, že existují nápady, například z dílny ministra obrany, jak v této krizi měnit některé ústavní zákony tak, aby omezovali základní demokratické principy naší země. Tomu se chci jako senátor postavit a nedovolit to.

Ve druhém kole voleb už tento pátek svedete o senátorské křeslo souboj s Michaelem Žantovským. Proč by lidé měli dát hlas právě vám?

Já svůj mandát obhajuji. Šest let jsem v obvodě jako senátor pracoval. Tedy celou svou kampaň jsem postavil na své šestileté práci. Bezplatná právní poradna pro lidi v obvodě. Bezvýhradná podpora protikorupčních zákonů. Na webu veřejně vedený můj pracovní diář nebo registr lobbistů. A hlavně moje kancelář kdykoli otevřena lidem. Pokud se lidem takový výkon mandátu líbí, prosím je, ať mi dají šanci pro ně pracovat dalších šest let.

Post senátora obhajujete a podle výsledku prvního kola vám lidé v obvodě hodně věří. Co jim tedy chcete v případném dalším volebním období přinést nového?

V první řadě jim chci slíbit, že budu mandát vykonávat úplně stejně jako ten první. Že nepolevím. A možná trochu nové bude to, že do dalšího mandátu bych šel už jako výrazně zkušenější politik i člověk. Šest let senátorování je neuvěřitelná životní zkušenost. A možná právě z pohledu téhle větší zkušenosti bych mohl být i o něco lepším senátorem než v prvním volebním období.

Zvolením do role senátora jste do politiky vstoupil. Co byla nejtěžší věc, kterou jste v ní musel řešit.

Zůstat férový a udržet si nadhled. Politika je hodně tvrdé prostředí. Chyby se v ní neodpouštějí. Respektive spousta lidí vám i malé škobrtnutí hned chce otlouct o hlavu. Je to neustálé soupeření, často i mezi hodnotově podobnými politiky. Ale to je trochu cesta do pekel. V politice musí převážit mezi hodnotově podobnými politiky spolupráce. A o to se chci snažit. Já jsem hodně nezávislý a někdy svéhlavý. Zároveň jsem ale připraven pomoci a podpořit jakýkoli dobrý nápad, ať s ním z demokratického spektra stran přijde kdokoli.

Co se obecně ví, že jste velkým kritikem nového stavebního zákona... Konkrétně vám na něm vadí co?

Že si ho developeři napsali sami. Že hájí jen jejich zájmy a zájmy třeba lidí žijících v místě plánované výstavby zcela ignoruje. Pojďme stavět, ale ne takovým způsobem, aby nové stavby výrazně snížili úroveň života lidí, kteří v místě již žijí. Pojďme napsat nový stavební zákon. Potřebujeme ho. Ale musí spravedlivě hájit zájmy všech, kterých se plánované stavby týkají a jejichž život ovlivní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.