Senátorka Dernerová o tlaku na neočkované a rozepři s Vítem Rakušanem: Pan ministr je profesí učitel, měl by naslouchat odborníkům

Senátorka Alena Dernerová
Senátorka Alena Dernerová
Foto: Martin Adamec / MAFRA / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 1. 2022

Senátorka, místopředsedkyně senátního zdravotnického výboru a vystudovaná dětská neuroložka Alena Dernerová (63) patří k lidem, kteří ostře vystoupili proti snahám o prosazení povinného očkování některých profesních a věkových skupin. Senátorka nevidí důvod, proč by stát měl nutit občany k vakcinaci. "Jde o segregaci skupiny obyvatel," uvedla pro ŽivotvČesku.cz k tomu, že neočkovaní obyvatelé mají zákaz vstupu do restaurace, do divadel a nesmí využívat služby.

Paní senátorko, vláda zrušila vyhlášku, která počítala s tím, že do března se musí povinně naočkovat lidé nad 60 let a vybrané profesní skupiny. Je to podle Vás důvod k oslavě?

To, že byla zrušena část vyhlášky, která se týkala povinného očkování proti covidu u vybraných profesí, to velmi kvituji. Vždyť kvůli tomu jsme dávali ústavní stížnost a dávali jsme předžalobní výzvu panu ministrovi a panu premiérovi, pak se k naší výzvě přidal ještě ombudsman, jsem velmi ráda, že Ústavní soud nemusí zasahovat a ta naprosto zbytečná záležitost, která by vedla k dalšímu rozkopávání společnosti, byla zrušena. Máme tady i řadu odborných důvodů, proč by vyhláška o povinném očkování byla naprosto špatně.

Vláda na středečním jednání upravila některé části návrhu pandemického zákona. Schválila, že platnost zákona nebude časově omezena, přičemž původní návrh ministerstva počítal s tím, že významná část zákona bude platit do 31. srpna příštího roku...

Pandemický zákon bez časového omezení je za mě velmi špatně. Bude to podle mě podrobeno další kritice mých kolegů senátorů. Je tam celá řada omezení, která byla předložena už za vlády Andreje Babiše, nová vláda se chtěla vyvarovat těch chyb, které napadal Nejvyšší správní soud, ale je tam opět regulace pracovní doby, možnost zavírání provozů, regulace všeho, je to komplexní, ale podle mě tam chybí kompenzace za zavřenou provozovnu. To se mi nelíbí.

Vy jste v minulosti proslula tím, že jste rázně vystupovala proti snahám prosadit v Česku povinné očkování proti koronaviru. Společnost ale dál funguje v systému, kdy plnohodnotný život mohou vést pouze lidé, kteří si nechali dát vakcínu, a pak lidé, kteří doloží, že nemoc covid-19 prodělali v uplynulých 180 dnech. Jak vnímáte fakt, že zdravý neočkovaný člověk se dnes nedostane do restaurace či do divadla?

Jednoznačně jde o tlačení k dobrovolnosti. Je to jakoby »dobrovolné«, ale bez očkování vás vlastně nikam nepustí. Za mě jde o segregaci určité skupiny obyvatel. Bez očkování se nikam nedostanete, ale my dnes očkujeme látkou, která byla vyvinuta proti variantě alfa, není to látka na omikron. Pan ministr zdravotnictví včera říkal, že je to na omikron, tak já znovu říkám, že to na omikron není, a když se podíváte na zahraniční studie, tak to vidíte, už i izraelský ministr financí říká, že je na čase přestat lidi segregovat a je třeba zrušit covidové pasy. To dnes vidí i Britové, oni už vidí, že to nemá smysl. Navíc i očkovaní mohou roznášet infekci. Lidé, kteří nemoc v minulosti prodělali a mají protilátky, nemohou dnes nikam jít, to je úplně špatně, to musí skončit. Máme tu lidi, kteří očkovaní nejsou, nemoc neprodělali a nikdy ji třeba nedostanou, ti jsou také omezení. Pokud se na světě řeší, že už se omikron dostává na úroveň chřipky, tak není nutné dělat restrikce. Já doufám, že až se přežene omikron, tak se dostaneme k normálu a přestaneme lidem říkat, že musí mít třetí a čtvrtou a pátou dávku... Už i EMA (Evropská agentura pro léčivé přípravky, pozn. red.) říká, že čtvrtá dávka může negativně ovlivnit imunitní systém člověka. Tato praxe by podle mě měla prostě skončit.

Vidím, že rozhodně nejste fanynka povinného očkování. V krajských volbách v roce 2020 jste byla zvolena zastupitelkou Ústeckého kraje jako nestraník za hnutí STAN. Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan naopak patří mezi zastánce vakcíny a chtěl prosadit, aby všichni uniformovaní lidé museli podstoupit očkování povinně. Odmítače vakcíny pak označil za extremisty. Jak nesete, že předseda STAN má zcela jiný názor než vy?

Já jsem nezávislá, jsem za SD-SN (Spojení demokraté – sdružení nezávislých), nejsem tedy přímo za STAN. I kdybych ale za STAN byla, tak budu mít zcela jiný názor, než má pan ministr Rakušan. Pan ministr není odborníkem, on je člověk, který nyní je ministrem vnitra, povoláním je ale učitel, podle mě by měl vnímat i odborné názory jiných lidí, než je mainstream. Pokud vidíme, že policisté a vojáci jsou dnes proočkovaní z 85 procent, tak bych to tak nechala, to je pokryté, další část prodělala, další třeba jen nechtějí třetí dávku. Tak je nechme být, to je přece ta dobrovolnost. Pokud se virus dostane na úroveň chřipkového viru, tak přece nemůžeme policisty a hasiče nutit, aby se očkovali povinně. Mluvila jsem s řadou policistů, kteří řekli, že jinak půjdou do výsluh. Možná jich je jen tisícovka, i tak by to bylo strašně moc.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.