Senátorka Dernerová požaduje data, která odhalí pravdu o covidu v ČR. Duškův ÚZIS odmítl a slibuje. Promluvil právník

Senátorka Alena Dernerová
Senátorka Alena Dernerová
Foto: Martin Adamec / MAFRA / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 11. 2021

Senátorka a místopředsedkyně senátního zdravotnického výboru Alena Dernerová (63) požádala již 17. listopadu, aby jí Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) poskytl podrobná data ke koronavirové epidemii. Listopad je téměř u konce, senátorka na přehled dál čeká. "Například mě zajímá, co mají společného lidé, kteří i po dokončeném očkování končí na JIP," uvedla senátorka pro ŽivotvČesku.cz.

Senátorka Alena Dernerová (Spojení demokraté – sdružení nezávislých) je přesvědčená, že Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) schraňuje data, která by mohla vést k lepšímu pochopení dynamiky a vývoje koronavirové epidemie v Česku. Senátorka uvedla, že jí chybí podrobná data o nákazách, hospitalizovaných lidech a vlivu očkování.

"Zatím jako zákonodárci dostáváme agregovaná data. Moje žádost směřovala k datům individuálním. Dotazy jsem směřovala na denní počty aktuálně hospitalizovaných s onemocněním covid-19 kategorizované podle věku, očkování a prodělání nemoci. Zároveň mě zajímají denní počty testů kategorizované dle indikace, věku, očkování a prodělání," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz senátorka, která má atestaci v oboru dětská neurologie. Alena Dernerová je přesvědčená, že uvolnění dat by vedlo k větší informovanosti i důvěře mezi ÚZIS a občany České republiky.

V pátek ÚZIS odmítl data vydat. Ředitel ústavu Ladislav Dušek později uvedl, že o žádosti nevěděl a že bude pracovat na tom, aby senátorka měla statistiku k dispozici. "Je to velmi dobrá žádost, tato data určitě přispějí k informovanosti," potvrdil ředitel ÚZIS pro Novinky.cz.

Jedná se o data, která řeknou, jaké jsou časové odstupy u jednotlivých vakcín, jak probíhá infekce po vakcinaci nebo jaká je míra reinfekce u lidí, kteří už nemoc jednou prodělali.

"Pan profesor Dušek, ředitel ÚZIS, mi po obdržení dotazu velmi rychle kladně odpověděl. Proto pro mě bylo velkým překvapením, že za necelý týden přišla třístránková zamítavá odpověď. Pravdou je, že pod ní nebyl podepsán pan profesor Dušek, ale vedoucí právního odboru JUDr. Richard Galuška. Připadá mi absurdní nedat data ústavnímu činiteli. Jak dopadají ti, kteří se ptají a nejsou zákonodárci?" uvedla pro ŽivotvČesku.cz senátorka, která je přesvědčená, že úřad data nakonec předá. Do neděle 29. listopadu ale stále data k dispozici neměla.

Redakce ŽivotvČesku.cz v pondělí kontaktovala mluvčí ÚZIS s dotazem, kdy senátorka statistiku obdrží. Adolf Binder, který se stará o komunikaci ohledně datových analýz, redakci přislíbil, že zjistí, v jaké fázi žádost senátorky Dernerové je. V pondělí odpoledne pak ujistil, že politička žádané údaje obdrží. "Senátorka data ještě nemá, ale s panem ředitelem komunikuje a do konce týdne by je měla mít," uvedl pro ŽivotvČesku.cz za ÚZIS Adolf Binder.

"Věřím, že pan profesor Dušek data poskytne. Osobně si myslím, že to bude v průběhu tohoto týdne, nicméně budeme připravovat odvolání proti rozhodnutí vedoucího právního odboru ÚZIS JUDr. Richarda Galušky. Doufám a věřím, že s daty není manipulováno. Pravda by stejně dříve či později vyšla najevo," odpověděla senátorka pro ŽivotvČesku.cz na doplňující dotaz, zda se nebojí toho, že data by mohla být upravená.

Podle senátorky by uvolněná data měla odpovědět na otázku, kdo bude skutečně profitovat ze třetí očkovací dávky. Dále by ji zajímalo, jak přesně vypadají lidé, kteří skončí na JIP i po očkování. "V datech, která ÚZIS shromáždil, jsou ukryty odpovědi na palčivé otázky této doby. Například co mají společného lidé, kteří i po dokončeném očkování končí na JIP a také odpovědi na otázku, zda první dávka vakcíny skutečně krátkodobě zvyšuje pravděpodobnost úmrtí na covid," doplnila pro ŽivotvČesku.cz senátorka, která věří, že ředitel ÚZIS Ladislav Dušek dodrží slovo a na předání dat dohlédne.

Redakce ŽivotvČesku.cz zjistila, že senátorka není jediná, kdo se domáhá dat. Právník Ondřej Dostál, expert na zdravotní právo, 23. října podal podobnou žádost o četnosti reinfekcí. Dosud odpověď neobdržel. Z toho důvodu v minulém týdnu podal na Ministerstvo stížnost podle zákona.

"Vydání dat na základě informačního zákona sice nelze právně vynutit po ÚZIS, kterému svědčí jedna poměrně obskurní zákonná výjimka z minulosti, data lze ale chtít po ministerstvu, které informační povinnost má a kterému je ÚZIS dát musí. Tuto cestu k získání informací jsem zvolil já. Paní senátorka zvolila jinou cestu, žádost o informace podle Jednacího řádu Senátu, která je ovšem dostupná jen senátorům; takové žádosti není oprávněn vzdorovat ani ÚZIS. Tyto právní tahanice každopádně považuji za zbytečné a nerozumím tomu, proč ÚZIS tato data prostě už dávno nezveřejnil sám od sebe, notabene pokud je chce členka Senátu, stejně jako už nyní zveřejňuje čísla o počtech pozitivních testů nebo úmrtí. Na veřejnost by pravdivá a úplná data působila mnohem důvěryhodněji než jakékoliv draze placené kampaně ministerstva," uvedl pro ŽivotvČesku.cz věhlasný právník Ondřej Dostál, jak jednání ÚZIS vnímá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.