Senioři chtějí očkování u praktiků. Musí se to prioritně řešit, míní Adam Vojtěch. Uvedl, co může pomoct

Ilustrační snímek - očkování
Ilustrační snímek – očkování
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 5. 2021

Rozvolňování epidemických opatření pokračuje stejně jako očkování proti covidu-19. Od pondělí 24. května se k dosud očkovaným a rizikovým skupinám přidávají s nárokem také lidé ve věku od 35 let. Problémem však zůstávají někteří senioři a staří lidé, kteří se obávají velkokapacitních očkovacích center a čekají, až bude vakcinace dostupná u jejich praktického lékaře. Ti však mají nedostatek vakcín, protože společnosti nejsou schopny plnit poptávku. "Samozřejmě jsou tady i staří lidé, kteří zkrátka zájem nemají a vzhledem ke skutečnosti, že očkování je dobrovolné, asi s tím nic neuděláme. Jestli jsou lidé, kteří se chtějí nechat očkovat u svého praktického lékaře, pak je nutné se tomu věnovat," vyjádřil se Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Epidemie v Česku už nějakou dobu vykazuje nižší počty nakažených a příznivý vývoj vede vládu k rozvolňování a navracení lidí zpátky do normálního života. Celé věci výrazně pomáhá očkování, které bylo zahájeno 27. prosince loňského roku a denně očkovací centra odbaví desetitisíce registrovaných Čechů. I když jde rychle a k očkování se nyní mohou hlásit lidé od 35 let, stále nejsou proočkované nejrizikovější skupiny, což by mohl být v budoucnu problém.

"Nesporně je třeba se na to zaměřit. Pokud jsou zde senioři, kteří mají zájem se nechat očkovat, ale doposud očkováni nebyli, tak to musí být vyřešeno prioritně. Samozřejmě jsou tady i staří lidé, kteří zkrátka zájem nemají a vzhledem ke skutečnosti, že očkování je dobrovolné, s tím asi nic neuděláme. Jestli jsou lidé, kteří se chtějí nechat očkovat u svého praktického lékaře, pak je nutné se tomu věnovat," řekl Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se podle jeho slov situace posunula dobrým směrem.

"Zaprvé, všechny vakcíny od společnosti Moderna půjdou primárně do ordinací praktických lékařů a teď tu máme i nové stanovisko, které říká, že očkovací látka od společnosti Pfizer, v zásadě nejvíce užívaná a bude bezesporu nejvíce užívaná i v následujícím období, může být uchovávána ve standardní lednici – není tedy nutné žádné speciální skladování. I to by mohlo pomoci," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví, který nyní působí ve vedení firmy Krajská zdravotní.

"Za mě je určitě nezbytné, aby to u lidí, kteří chtějí podstoupit očkování z těchto skupin a doteď na něm nebyli, protože čekají právě na vakcínu od praktického lékaře, bylo řešeno. Byť těch lidí snad není velké množství. Velká očkovací centra podle mě fungují, alespoň co mám informace o těch, kteří je využili. Termín se dá sehnat velmi rychle a všem lidem, kteří stále čekají, bych opravdu doporučoval i očkovací centra. Jsem názoru, že to je bezpečná varianta, jak se nechat naočkovat," doplnil Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Ministerstvo zdravotnictví dosud vykázalo 4 667 103 očkování, z toho 40 394 lidí dostalo vakcínu v sobotu 22. května. V Česku je 1 607 706 vyléčených, ale naopak smutné číslo 30 020 ukazuje počet těch, kteří kvůli onemocnění covid-19 zemřeli. Aktuální počet hospitalizovaných pacientů s koronavirem je 866.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.