Seriál Hra na oliheň se stal fenoménem, který lidé chtějí přenést do reality. Psycholog řekl, co to o nich vypovídá

Hra na oliheň
Hra na oliheň
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 10. 2021

Na Netflixu je aktuálně nejsledovanějším seriálem korejská Hra na oliheň. V ní se stovky lidí toužících po snadném výdělku přihlásí do herního turnaje, který ovšem jim samotným nemusí přinést jen peníze, v případě prohry je totiž čeká smrt. Seriál se stal okamžitě hitem a diskuze na sociálních sítích jsou plné diváků, kteří by si takovou hru chtěli vyzkoušet i ve skutečném světě. "Tohle chtějí hrát lidé, kteří jsou v chronicky nespokojených stavech," řekl pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš (54).

Hra na oliheň se na Netflixu stala rychle hitem, který ve sledovanosti překonává i favorizované tituly, jakým je například dokument o zpěvačce Britney Spearsové. Účastníci her v seriálu hrají zdánlivě neškodné dětské hry, které se ovšem v případě prohry stávají smrtelné. V případě, že projdou všemi hrami, je jim slíbena odměna ve výši milionů jihokorejských wonů (kurs: 1 won je přibližně 0,018 korun), pokud však prohrají, nevrátí se domů s prázdnou, ale zemřou.

Ze seriálu se stal takový fenomén. Má takovou sílu na fanoušky, že mnozí v internetových diskuzích sdílejí názor, že by se takového herního turnaje chtěli zúčastnit také. Podle psychologa je jejich touha po vyzkoušení této hry způsobená dlouhodobou nespokojeností s vlastním životem.

"Je to jako ruská ruleta. Tohle chtějí hrát lidé, kteří jsou v chronicky nespokojených stavech. Sní o něčem, co by je vystřelilo do sedmého nebe, nebo jdou do adrenalinových stavů. Veliký stres je na nějakou dobu zbaví špatných prožitků. To je podstata té hry. Hrajete si se životem a strach o život je odměnou, kterou vám ta hra dává," řekl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný psycholog Jeroným Klimeš.

V seriálu se her účastní lidé, kteří mají obrovské dluhy a žijí většinou na okraji společnosti. Rychle získané peníze jsou pro ně jedinou možností, jak si mohou život urovnat. "Lidé ve Hře na oliheň jsou většinou kvůli vlastní hlouposti zadlužení a lidé, kteří se na to dívají, sní o tom, že tohle bude jednoduchá cesta, která skončí vším, nebo ničím. Lidé, kterým se to líbí, jsou právě lidé, kteří jsou chronicky nespokojení se svým životem," vysvětlil psycholog pro ŽivotvČesku.cz, jací lidé chtějí hru hrát skutečně.

Podle uznávaného psychologa mohou lidé snít o různých prožitcích a toužit po velmi adrenalinových zážitcích, ale v momentě, kdy se takové sny stanou realitou, dojde k drsnému střetu představ a skutečnosti. Ta na ně pak dolehne a co bylo snem, to se stane opravdovou noční můrou.

"Olga Hepnarová pořád chodila po světě a říkala, že si přeje, aby byla popravená. Když to dělali, tak se ale strachy pokálela. Lidé sem tam sní, že je bude vyšetřovat policie, nebo že budou ujíždět někomu autem, ale když se to stane reálně, tak sen přestane existovat. Tohle lidé dělají proto, že je baví snění. V okamžiku, kdy se sny stávají realitou, z toho většinou s děsem utíkají, protože síla reality je pak opravdu drastická," dodal Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz, jak by diváci nejspíše reagovali, kdyby se do Hry na oliheň skutečně dostali.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.