Setkal se s rodinou, léčí se a odpočívá, popsal Hrad týden hospitalizovaného prezidenta. Promluvil bezpečnostní expert

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 11. 2021

V pondělí podvečer Kancelář prezidenta republiky (KPR) zveřejnila, jaký byl během posledního týdne program Miloše Zemana (77). Prezident je nadále hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici a podle Víta Nováka z tiskového odboru Hradu se v posledním týdnu setkal se svými příbuznými, ale například i s kancléřem Vratislavem Mynářem (54). "Já si vůbec nemyslím, a to je můj osobní názor, že informovat o činnosti prezidenta v době, kdy je hospitalizován, je potřeba," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (64).

Podle KPR se prezident Miloš Zeman v uplynulém týdnů věnoval návštěvám jak ze strany rodiny, tak ze strany zaměstnanců Hradu. Rovněž získává přehled z médií jak z České republiky tak ze světa a jsou mu zprostředkovávány vzkazy od jiných politiků, tak od občanů.

"Ve dnech 26. října až 1. listopadu 2021 se prezident republiky v Ústřední vojenské nemocnici opakovaně setkal se členy své rodiny. Dále přijal vedoucího KPR, ředitele svého sekretariátu, ředitele Odboru Protokolu KPR, ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta ČR PČR a svého právního zástupce. Zbylý čas byl podřízen léčbě a odpočinku," informoval v tiskové zprávě Vít Novák.

Už od prezidentovy informace si veřejnost i někteří politici žádají informace o jeho zdravotním stavu. V případě, že by byl vážný, by došlo k jednání nad aktivací článku 66 ústavy, který by měl dočasně či trvale zbavit hlavu státu pravomocí. Z Hradu zatím informace o prezidentově zdravotním stavu nezazněly, jasno v situaci udělala až zpráva ÚVN, ze které při tiskové konferenci citoval předseda Senátu Miloš Vystrčil (61) a v níž zaznělo, že v následujících týdnech se prezident nebude moci věnovat svým povinnostem.

"Já si vůbec nemyslím, a to je můj osobní názor, že informovat o činnosti prezidenta v době, kdy je hospitalizován, kdy zpráva ÚVN říká, že se v tuto chvíli není schopen vrátit k pracovním povinnostem, je potřeba. Připadá mi to nadbytečné. Chápu, že to je vynucené okolnostmi, kdy kancelář pana prezidenta neinformovala o tom, co se děje, nějak ideálně, spíš naopak. Ale pravdou a faktem je, že není v její roli informovat o prezidentově zdravotním stavu. To obzvlášť v kontextu, kdy profesor Zavoral nechal vytvořit další konzilium, které by mělo posoudit zdravotní stav prezidenta včetně predikce. Toto konzilium by mělo veřejnost informovat o stavu pana prezidenta," řekl pro ŽivotvČesku.cz k vyjádření KRP bezpečnostní expert Andor Šándor.

Okolí prezidenta Zemana svolalo za dobu jeho hospitalizace tři tiskové konference, jednu vedla jeho manželka, další dvě pak kancléř Vratislav Mynář. Ani na jedné z nich nebylo řečeno, jak na tom prezident je po zdravotní stránce. Z Hradu ovšem vyšlo například vyjádření, že prezident je při chuti k jídlu a sleduje novinky ze světa. Podle bezpečnostního experta by bylo lepší zkrátka jen říct, zda je Miloš Zeman schopný vykonávat svou funkci, či nikoliv.

"Nevím, jestli je relevantní, aby kancléř říkal, že měl pan prezident meruňkové buchty, nebo že vypadal dobře. On není schopen, a to není nic ve zlém, posoudit jeho zdravotní stav. Předpokládám, že by neměl ani být recipientem zpráv lékařského týmu o tom, v jakém zdravotním stavu se pan prezident nachází. Ty věci bych rozdělil na to, že prezidentův zdravotní stav bude komentovat to konzilium, samozřejmě s ohledem na svolení prezidenta jako takového. Půjde samozřejmě o to, zda svolání článku 66 bude ještě relevantní, nebo ne. Mně osobně jako prostému občanovi by v tuto chvíli asi stačilo vědět, že se pan prezident léčí, bude možná přesunut na normální pokoj a lékaři se vyjádří k jeho stavu a prognóze. Informace o tom, že přijal kancléře či mluvil s rodinou, je sice hezká, ale v tuto chvíli pro mě nicneříkající," dodal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.