Šikana občanů a možnost vycestovat. Jan Hamáček promluvil o tom, jak lze překročit hranice Česka

Jan Hamáček - ministr vnitra.
Jan Hamáček – ministr vnitra.
Foto: Archiv Jana Hamáčka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 4. 2020

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček chce v souvislosti s možným zmírněním zákazu cestování do zahraničí znát nejprve data od expertů. "Není to libovůle nebo šikana občanů, ale snaha ochránit jejich zdraví," prozradil ministr.

Hamáček se aktuálně vyjádřil směrem ke skutečnosti, že se objevují informace vedoucí k nepřesnosti ohledně toho, že by Česká republika měly být jedinou zemí, která zakazuje lidem vycestovat. Proti takovému tvrzení se Hamáček rázně ohradil.

"Na sociálních sítích, v médiích i mezi politiky začaly kolovat informace, že Česká republika je v podstatě jediná země v Evropě, jež zakazuje svým občanům cestovat do zahraničí, a vláda podle nich lživě tvrdí, že je to běžné opatření. Předně chci upozornit, že v České republice neplatí zákaz vycestovat, každý může v odůvodněných případech – práce, lékařské ošetření, péče o příbuzné atd. – do zahraničí vyjet. Stále však v ČR platí omezení pohybu kvůli zpomalení epidemie COVID-19. Není tedy možné cestovat libovolně ani po naší republice," popsal Hamáček, že nouzový stav je stále aktuální nařízení vlády.

Podle Hamáčka nejde o šikanu

Hamáček dále popisuje skutečnost, že vláda sáhla k opatřením nikoliv proto, aby komplikovala lidem život, ale v rámci ochrany zdraví občanů. "Není to libovůle nebo šikana občanů, ale snaha ochránit jejich zdraví a životy. Je to dočasné opatření, jež se průběžně upravuje podle vývoje epidemiologické situace. Česká vláda postupuje podobně jako řada evropských zemí, díky včasnému startu našich omezení jsme v některých ohledech benevolentnější a začínáme dříve i s uvolňováním," míní ministr vnitra a pokračoval o tom, že Česko není jedinou zemí, která má otevřené hranice jen pro určité důvody související s vycestováním.

"ČR není jediná země, která kvůli COVID-19 omezila pohyb obyvatel a cestování, ale díky včasným krokům méně než v Belgii, Francii, Itálii nebo Chorvatsku. Stejně jako všichni se těším, až tato omezení padnou, ale musíme to ještě vydržet," dodal.Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.