Reklama:

Šílené páteční počasí. Očekáváme extrémní bouřky, silný vítr a krupobití, upozornila meteoroložka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 6. 2024

Páteční počasí bude zátěžové pro naši fyzickou i psychickou pohodu. "Tropické teploty, vysoká vlhkost vzduchu a během odpoledne a večera místy velmi silné až extrémně silné bouřky," vyjmenovala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová, co se dá během posledního pracovního dne tohoto týdne očekávat od počasí.

Reklama:

Jednotlivé parametry pro vznik nebezpečných jevů jsou na vysokých hodnotách –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ CAPE (energie, která se může potenciálně nad daným místem uvolnit a působit tvorbu konvekční oblačnosti, později i bouřek, pozn. red.).

"Bouřky přinesou škody, a to jak v důsledku silného větru, který může v nárazech na čele bouřkového systému dosahovat rychlosti 90 až 110 km/h, krupobití a přívalových srážek o intenzitě až 50 mm. Klidné počasí už přinese víkend," doplnila pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Reklama:

Nad starým kontinentem je navíc i prach ze Sahary. Oblačné ledové krystalky, pokud jsou na nich prachové částice, vyzařují v horní části více tepla, takže dochází k turbulenci a teplotním rozdílům, které vytváří zvlněné struktury na horní straně oblačnosti.

"Prach ze Sahary nebo severního pobřeží Afriky se k nám dostává ve vyšších vrstvách atmosféry i několikrát do roka. Podle zahraničních studií se do střední Evropy dostane ročně až 60 tisíc tun prachu," dodala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: