Silná erupce u Tongy: Expertka nabídla pohled, jak může ovlivnit počasí v České republice

Profimedia
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 24. 1. 2022

Silná erupce podmořské sopky v oblasti tichomořského souostroví Tonga může mít mnohem závažnější dopad, než je na první pohled znát. "Satelitní data ukazují, že se prach, popel a sopečné plyny z erupce dostaly až do výšky 30 km, tedy to stratosféry," řekla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová a popsala, jak mohutná erupce může ovlivnit počasí v České republice.

Podmořská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai vybuchla minulý týden nejprve v pátek 14. ledna. Další erupce pak přišla v sobotu, což vyvolalo na pobřeží Tongy vlnu tsunami a přerušilo telefonní a internetové spojení pro celý ostrov.

"Ve stratosféře jsou sopečné částice schopné vydržet dlouhodobě a rozšířit se na velké vzdálenosti. Působením slunečního záření a vlhkosti se přeměňují v síranový aerosol, který následně pohlcuje sluneční záření a tím ochlazuje klima. Níže vyvržený sopečný popel, tedy ten, který zůstal v troposféře, je během několika týdnů vymyt deštěm, a tak ovlivňuje počasí pouze krátkodobě a v blízkém okolí sopky. Avšak ve stratosféře jsou tyto částice schopné se dlouhodobě udržet, rozšířit na velké vzdálenosti, působením slunečního záření a vlhkosti se přeměnit v síranový aerosol, který následně pohlcuje sluneční záření a tím ochlazuje klima. Ve stratosféře tyto částice mohou vydržet až tři roky, a proto velké výbuchy sopek mohou ovlivnit klima i na několik let," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Naposledy klima ovlivnil výbuch sopky Pinatubo na Filipínách v roce 1991. Za zmínku stojí i výbuch sopky Laki na Islandu v roce 1783, kdy výbuch způsobil v Evropě rok bez léta a mrazivá zima roku 1784 skončila velkými povodněmi na Vltavě, uvedla Dagmar Honsová dále pro ŽivotvČesku.cz.

Ještě neděle bude ve znamení slunečné oblohy, pak přijde výrazná změna. "V pondělí počasí ...

"Otázkou ale zůstává, zda se do stratosféry dostalo tolik prachu a plynů po erupci Tonga, aby to sluneční záření v blízké budoucnosti výrazně utlumilo a erupce tak vedla k měřitelnému ochlazení klimatu. Nyní to vypadá, že množství oxidu siřičitého nebylo tak velké, protože doba erupce byla krátká," dodala konzultantka počasí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu