Silvestrovské oslavy očima bezpečnostního experta: Že to bude bez problémů, je nereálné, nastínil

Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 12. 2020

Českou republiku sevřely vládní restrikce, které mají pomoci v boji s koronavirovou epidemií. Od 21 hodin do 5. hodiny ranní platí zákaz vycházení, který se vztahuje i na silvestrovskou noc. Je ale zřejmé, že řada lidí posilněna alkoholem z předčasných oslav příchodu Nového roku opatření poruší. "Přijde mi nereálné, že to v celé zemi může proběhnout bez problémů," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný bezpečnostní expert Andor Šándor (63).

Kvůli epidemii koronaviru budou silvestrovské oslavy velmi umírněné. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) i premiér Andrej Babiš (66) opakovaně vyzvali občany, aby příchod roku 2021 slavili v co nejužším rodinném kruhu. Epidemiologové důrazně varují i před návštěvou u přátel.

Koronavirus zapříčinil to, že situace v souvislosti s oslavami příchodu roku 2021 se v krajských městech různí. V některých totiž platí zákaz používání pyrotechniky, v jiných bez problému třeba na vlastním pozemku lze ukázat sousedům pořádnou světelnou show. Novoročního ohňostroje se letos nedočkáme ale nikde. Možná to bude důvod, proč někteří »odvážlivci« vyjdou v době zákazu vycházení do ulic a udělají si vlastní, aby přivítali rok 2021. Ale nejspíše se najdou i tací, kteří si půjdou třeba na benzínovou pumpu pro další alkohol. Možností a důvodů se najde hned několik.

Na sociálních sítích se někteří lidé dokonce přiznávají, že nařízení dodržovat nebudou a Silvestra oslaví stejně velkolepě, jako byli zvyklí v uplynulých letech. Jenže to se vůbec nemusí vyplatit. Na dodržování opatření budou dohlížet stovky policistů a strážníků.

"Já na rozdíl od policie nemám žádnou informační základnu mezi možnými nedodržovači vládních nařízení. Takže se mohu jen domnívat, jak to bude v noci reálně vypadat. Že by to mohlo v celé zemi proběhnout bez problémů, to mi přijde nereálné. Že by se ale jednalo o nějaká plošná porušování nařízení, to si také nemyslím. Národ je totiž rozdělen. Je tu určitá část, která se skutečně bojí a opatření dodržuje. A pak jsou tu lidé, kteří se nebojí a zároveň nevnímají všechna ta opatření vlády jako rozumná a srozumitelná. Nedá se tedy vyloučit, že něco se v noci odehrát může," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor. 

Policie již dříve uvedla, že pokud u těchto hříšníků domluva na místě nepomůže, může přijít na řadu předání přestupku správnímu orgánu nebo pokuta až 10 000 korun. 

Kancelář prezidenta republiky svolala na čtvrtečních 15 hodin tiskovou konferenci přímo na...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu