Silvestrovské oslavy očima bezpečnostního experta: Že to bude bez problémů, je nereálné, nastínil

Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 12. 2020

Českou republiku sevřely vládní restrikce, které mají pomoci v boji s koronavirovou epidemií. Od 21 hodin do 5. hodiny ranní platí zákaz vycházení, který se vztahuje i na silvestrovskou noc. Je ale zřejmé, že řada lidí posilněna alkoholem z předčasných oslav příchodu Nového roku opatření poruší. "Přijde mi nereálné, že to v celé zemi může proběhnout bez problémů," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný bezpečnostní expert Andor Šándor (63).

Kvůli epidemii koronaviru budou silvestrovské oslavy velmi umírněné. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) i premiér Andrej Babiš (66) opakovaně vyzvali občany, aby příchod roku 2021 slavili v co nejužším rodinném kruhu. Epidemiologové důrazně varují i před návštěvou u přátel.

Koronavirus zapříčinil to, že situace v souvislosti s oslavami příchodu roku 2021 se v krajských městech různí. V některých totiž platí zákaz používání pyrotechniky, v jiných bez problému třeba na vlastním pozemku lze ukázat sousedům pořádnou světelnou show. Novoročního ohňostroje se letos nedočkáme ale nikde. Možná to bude důvod, proč někteří »odvážlivci« vyjdou v době zákazu vycházení do ulic a udělají si vlastní, aby přivítali rok 2021. Ale nejspíše se najdou i tací, kteří si půjdou třeba na benzínovou pumpu pro další alkohol. Možností a důvodů se najde hned několik.

Na sociálních sítích se někteří lidé dokonce přiznávají, že nařízení dodržovat nebudou a Silvestra oslaví stejně velkolepě, jako byli zvyklí v uplynulých letech. Jenže to se vůbec nemusí vyplatit. Na dodržování opatření budou dohlížet stovky policistů a strážníků.

"Já na rozdíl od policie nemám žádnou informační základnu mezi možnými nedodržovači vládních nařízení. Takže se mohu jen domnívat, jak to bude v noci reálně vypadat. Že by to mohlo v celé zemi proběhnout bez problémů, to mi přijde nereálné. Že by se ale jednalo o nějaká plošná porušování nařízení, to si také nemyslím. Národ je totiž rozdělen. Je tu určitá část, která se skutečně bojí a opatření dodržuje. A pak jsou tu lidé, kteří se nebojí a zároveň nevnímají všechna ta opatření vlády jako rozumná a srozumitelná. Nedá se tedy vyloučit, že něco se v noci odehrát může," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor. 

Policie již dříve uvedla, že pokud u těchto hříšníků domluva na místě nepomůže, může přijít na řadu předání přestupku správnímu orgánu nebo pokuta až 10 000 korun. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.